Jak vypadají Vánoce ve vězení?

18/12/2015

Plk. PhDr. Gabriela Slováková, Ph.D. již pět let řídí centrální ženskou věznici ve Světlé nad Sázavou, která je jediná svého druhu v České republice. Trest si zde aktuálně odpykává 750 žen ve věku od patnácti do osmdesáti let ve všech bezpečnostních kategoriích. V rozhovoru, který Gabriela Slováková v prosinci poskytla exkluzivně pro Magazín KPCG, prozradila, jaká jsou specifika ženské věznice, problematika péče o děti vězenkyň i o důvodech vysoké míry recidivy.

S ohledem na blížící se vánoční svátky jsme se nemohli nezeptat také na to, jak probíhají ve vězení. Pokud vás také zajímá, jak vypadají Vánoce za mřížemi, pak čtěte dále a naleznete odpověď.

Možná vás překvapí, že většina vězenkyň jde na svátky domů. "Máme bonusový motivační program, ve kterém si mohou vězněné ženy zasloužit přerušení výkonu trestu. Je to za dobré chování, za to, že na sobě pracují, plní si vzorně svoje povinnosti, a tak dále. Za to mohou získat až třicet dní mimo věznici ročně," vysvětlila ředitelka Slováková. Většina vězenkyň si je pak šetří na příležitosti, kdy mají jejich děti narozeniny, nebo třeba právě na vánoční svátky.

Tradiční, ale bez dětí smutné

Ženy, které není možné propustit na přerušení trestu, tráví Vánoce ve vězení. Mohou si vyrobit cukroví, nazdobit větve nebo nějaký menší stromeček, ale podle Slovákové je to opravdu smutná záležitost: "Já se snažím den před Štědrým dnem je všechny obejít a ujistit se, že jsou v pořádku a nehrozí nějaké sebedestruktivní excesy. Mnoho z nich přeci jen má děti, ať už menší nebo odrostlejší, a když s nimi nemohou být, tak to nesou těžce, zejména o Vánocích." Uvězněné ženy zpívají koledy, dělají si různá vystoupení, aby se zabavily. Ke štědrovečerní večeři dostanou filé nebo řízek a bramborový salát a celkově panuje i ve vězení taková smířlivá atmosféra.

Ženy, byť jsou kriminálnice a jsou ve vězení právem, přeci jen zůstávají ženami a když se řekne dítě, tak pláčou, a když se jedná o jejich dítě, pláčou tuplem. A rády se také do pomoci dětem zapojují. "Těch projektů děláme hodně, ať už se jedná o pomoc dětem z dětských domovů, pro které vyrábějí hračky, šijou oblečky, pletou a háčkujou čepičky do novorozeneckých oddělení nemocnic... dělali jsme ponožkového psa, kdy ženy ušily dva tisíce psů z froté ponožek a výtěžek z této akce šel na výcvik asistenčního psa v hodnotě asi dvě stě padesát tisíc korun pro jedno konkrétní dítě," uvedla Gabriela Slováková. Odsouzené ženy také sbírají víčka od pet lahví, která pomáhají hendikepovaným dětem.

Čas smíření a rozvahy

I přesto, že otázka vězeňství a jeho financování není v současné společnosti nejdůležitější téma, i vězni (a vězenkyně) jsou stále lidé. Na to především se snaží ředitelka Slováková upozornit a zároveň vyzývá ke smíření. Vždy je podle ní potřeba podívat se na věc z různých úhlů pohledu.

Za všechny pak zmiňuje mediálně velmi citlivé téma - vražedkyně novorozeňat: "Tato skupina je u nás veřejností velmi kamenována. Ale když s nimi pak pracujete, tzn. snažíte se je například po nástupu udržet při životě, aby nespáchaly sebevraždu a nějak se nad svým životem zamyslely, pak zjistíte, že většina z nich je dlouhodobě týraná, fyzicky i psychicky, znásilňovaná bratrem, otčímem, partnerem, a podobně... pro ně nepředstavitelná představa, že by přivedla dítě do takového prostředí," vysvětluje Slováková a dodává: "Varianta dát dítě do babyboxu je taky ne zcela jednoduchá, protože jsou to často ženy, které nemohou samy ani na krok z domu, a rodina by jim v tom zabránila. Takže jsou opravdu v zoufalé situaci a není dobré je odsoudit bez bližší znalosti konkrétní situace, jak se to často děje."

Novoroční předsevzetí

Ani odsouzení nejsou lidé, kteří si zaslouží zatratit. Ve věznici Světlá nad Sázavou se jim opravdu hodně věnují a mnoho z nich má naději. "Někdy i propuštěné ženy, bývalé vězenkyně, nám pošlou vánoční přání se vzkazem, že se jim daří dobře nebo jsou v pořádku, to mě velmi potěší a je to nejlepším důkazem toho, že spolu s mým kolegy děláme svoji práci dobře a je to užitečná práce," potvrdila Gabriela Slováková.

A jaké má ředitelka centrální ženské věznice Světlá nad Sázavou největší přání do nového roku? "Síť pro přípravu na život po propuštění není dostatečná, pomoci chytit propuštěného člověka za ruku a táhnout ho tím systémem alespoň prvních pár měsíců, tak by to velmi pomohlo. Kdyby se v tomto ohledu něco povedlo, tak to bych si velmi přála. Doufám, že se nám to brzy podaří. Pozitivní je, že již evidujeme vzrůstající zájem i ze strany podnikatelské sféry, tak věřím a jsem optimistkou," svěřila se na závěr Gabriela Slováková.

Pomoci v tomto ohledu se pokusí také Klub Partner Český Goodwill (KPCG). Členové klubu se již v dubnu 2016 mohou zúčastnit speciální exkurze do věžnice Světlá nad Sázavou. Plk. PhDr. Gabriela Slováková, Ph.D. představí možnosti spolupráce s podnikatelským sektorem např. v oblasti zaměstnávání vězňů. Zajímavé téma, zejména v současné době extrémně nízké nezaměstnanosti, co říkáte? Budeme jej pro vás i nadále sledovat.

Zdroj: Magazín KPCG

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů