Osobnost Českého Goodwillu 2015: "Sám od nás dosud nikdo neodešel"

14/12/2015

Václav Kádner, majitel společnosti Lesoservis a historicky první muž, který letos získal titul Osobnost Českého Goodwillu, byl na ocenění nominován za svou "zarputilost při rozvoji firmy". Filosofií, kterou razí, a s níž se můžete seznámi v jeho medailonku zde, je, že pouze "Pracovník se zajištěnou budoucností je schopen se s firmou zcela ztotožnit, vyrábět výrobky a věnovat se zákazníkům s plným nasazením."

V následujícím rozhovoru, který nám Václav Kádner exkluzivně poskytl, se můžete přesvědčit o tom, že jeho slova nejsou jen prázdnými frázemi. Spousta zaměstnanců v jeho firmě Lesoservis pracuje dlouhá léta. Dva z nich dokonce od úplného začátku a pět dalších, kteří nastoupili v prvních letech fungování firmy. A to Lesoservis letos oslavil dvacetileté výročí.

Jak to Václav Kádner dělá? Co považuje za nejdůležitější? Zkušenosti Václava Kádnera, Osobnosti Českého Goodwillu 2015, budou jistě užitečnou inspirací i pro vás ostatní, kteří přistupujete ke svému podnikání odpovědně. O to víc, že sehnat kvalitní pracovníky je již řadu let nelehký úkol, který se v současné době rekordně nízké nezaměstnanosti téměř mění v boj.

ČG: Mnoho lidí u Vás pracuje dlouhá léta, čím to podle Vás je, že Vám zůstávají věrní?

VK: Jsou spokojení, dělám vše pro to, aby byli spokojení. Snažím se, aby i klima ve firmě bylo přátelské. Samozřejmě, každý musí vykazovat nějakou činnost a musí si na svou pozici vydělat. Snažím se ale, aby komunikace se zaměstnanci byla na nějaké bázi přívětivé až přátelské. Ukázkou toho, že se jim tu líbí, je skutečnost, že od nás zatím žádný zaměstnanec sám od sebe ještě neodešel. Nikdo na svou vlastní žádost.

ČG: Vaší filosofií je, alespoň tak píšete ve svém medailonku na webu ocenění Český Goodwill: „Pracovník se zajištěnou budoucností je schopen se s firmou zcela ztotožnit, vyrábět výrobky a věnovat se zákazníkům s plným nasazením.“ Mnoho firem dnes řeší komplikace při získávání kvalitních zaměstnanců – jak tuto situaci vnímáte u vás?

VK: To je asi problém všude sehnat kvalifikované zaměstnance. Bereme zhruba dva až tři nové zaměstnance ročně a z úřadu práce je jejich kvalita ne vždycky dostačující. Obzvláště teď, když je méně nezaměstnaných, je to problém.

Máme výhodu, že jsme na venkově, kde není v okolí tolik průmyslu, který by odlákával pracovní sílu. Výběr je tedy lepší, ale stejně v naší profesi – dřevovýroba – potřebujeme hlavně tesaře, truhláře, a sehnat šikovné je problém. Ti, co jsou šikovní, pracují na sebe, mají svou živnost, i když třeba malou. A ti, co nejsou tak šikovní, jsou na úřad práce. Z nich pak vybíráme, ne vždy se ovšem trefíme, a musíme je pak i propustit.

Ale to gró, které tady máme, to jsou zaškolení a kvalifikovaní profesionálové. S těmi jsme oboustranně spokojení a ti zůstávají.

ČG: Dá se nedostatek kvalifikované pracovní síly označit za brzdu Vašeho dalšího rozvoje?

VK: Zatím ne, ale bojím se, že bude tak do roka do dvou. O řemeslné obory není zájem. Vždy navíc máme požadavek alespoň nějakou praxi, dva až tři roky. Mladí absolventi totiž nemají prakticky žádné pracovní návyky, neměli jsme s tím dobré zkušenosti. Vždy se proto snažíme vybrat někoho alespoň s minimální praxí.

Vítanější jsou pro nás pracovníci nad padesát let, s nimiž máme velice dobré zkušenosti. Mají už něco za sebou a jsou spolehliví. Je to dáno i tím řemeslem. V IT oborech a technologických činnostech mohou mít starší lidé problém nalézt uplatnění, ale v řemeslech, jako jakou ta naše, je to spíše výhra. Hlásí se nám a bereme je.

Velký rozhovor s Václavem Kádnerem, v němž prozradil mnoho dalších zajímavostí a užitečných tipů, jak se stát váženým podnikatelem, přinášíme také v novém čísle Magazínu KPCG. Aktuální předvánoční vydání by všichni účastníci ocenění Český Goodwill měli v těchto dnech nalézt ve svých schránkách. Doufejme, že Česká pošta neselže při doručování našeho vánočního dárku odpovědným českým firmám.

Zdroj: Český Goodwill a HPCG

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů