Váženost si člověk musí zasloužit

01/12/2015

Magazín KPCG na podzim přinesl exkluzivní rozhovor s odbornicí na etiketu a nositelkou ceny Významná Češka Eliškou Haškovou Coolidge.

Prozradila v něm například, že za největší výzvy součanosti považuje nedostatek ohleduplnosti, šlušnosti a snahy naslouchat a porozumět.

Studovala jste diplomacii na prestižní americké univerzitě – na Georgetown University School of Foreign Service jste nastoupila v roce 1959. Tehdy ještě nebylo zcela běžné, že by ženy studovaly na univerzitách a dělaly kariéru. Jaké to pro Vás bylo, jak na svá studentská léta vzpomínáte?

Ano, byla jsem jedna z asi dvaceti žen a pět seti mužů absolventů diplomatické School of Foreign Service na Georgetown University, která rok předtím se rozhodla přijmout ženy. Nepovažovala jsem to za nijak zvláštní, protože jsem již z rodiny byla vychována k tomu, čeho je schopný muž, je určitě schopná také žena. A těšila jsem se na to, že se budu moci zúčastnit mezinárodní politiky. Velké zklamání přišlo na prvním pohovoru, kde jsem se dozvěděla, že americký zákon neumožňuje, aby člověk, který je méně než deset let občanem, mohl přistoupit k diplomatické službě. To se tři roky po mém pohovoru změnilo jako neústavní a já jsem šla do Bílého domu, kde jsem 18 let zůstala.

Obor diplomacie navíc zůstává dodnes spíše doménou mužů. Co Vám pomohlo prosadit se a získat si úctu Vašich mužských kolegů?

Myslím, že důslednost a věrohodnost jsou v diplomacii, tak jako ve všech ostatních zaměstnáních, klíčové k tomu, aby se jak žena, tak muž prosadili a aby získali respekt a důvěru ostatních.

Pracovala jste za dobu Vašeho působení v Bílém domě pro pět amerických prezidentů. Na kterého z nich vzpomínáte nejraději a proč?

Ač jsem se v každé administraci něco nového naučila a získala nové znalosti, nejraději z mého pobytu v Bílém domě vzpomínám na jednoho Demokrata a jednoho Republikána. Demokratem byl Lyndon Johnson a Republikánem Richard Nixon. Lyndon Johnson byl úžasným prezidentem a schopným jednatelem s americkým Kongresem a dosáhl velkých úspěchů ve vnitrostátní politice. Richard Nixon byl ohromný stratég a státník, který dovedl nešťastnou válku s Vietnamem ukončit a otevřít dveře ke spolupráci s Čínou.

Oba dva bohužel chybovali v charakteru. Lyndon Johnson neměl dosti odvahy v mezinárodních vztazích vyměnit poradce prezidenta Kennedyho, za jejichž působení válka začala, a Richard Nixon neměl odvahu potrestat a vyhodit ty, kteří se zúčastnili aféry Watergate. Zastal se jeho věrného poradce, který selhal. Jsem přesvědčena, že historie oba dva muže ocení jako silné a oddané vůdce v americké politice.

Co je podle Vás příčinou globální geopolitické situace v současné době a jakým směrem myslíte, že se bude ubírat její vývoj v následujících deseti dvaceti letech?

Příčina neúspěchu globální geopolitické situace je ztráta důvěry a odvahy. Ty se vrátí, jen pokud každý z nás se bude důvěryhodně chovat ve svém každodenním životě a ti, kteří slouží národu ve státní správě a hlavně jejich vedoucí, budou dávat příklad ostatním. Empatické vůdcovství, vzájemný respekt a vstřícný dialog nám ve světě velice chybí. Je málo silných příkladů ve světě a extrémní materialismus nás zbavil odvahy.

Celý rozhovor si můžete přečíst v podzimním čísle Magazínu KPCG.

Zdroj: KPCG

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů