Česko opět kleslo v zebříčku konkurenceschopnosti

01/06/2013

Česká republika se v letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského  institutu IMD propadla již počtvrté v řadě. Posunula se na 35. místo z loňského  33. místa. Pozici nejkonkurenceschopnější ekonomiky získaly pro rok 2013 USA  následované Švýcarskem a Hongkongem.

Švýcarský International Institute for Management Development (IMD)  hodnotil 60 ekonomik světa.

Z členských zemí EU patří mezi nejlepší Švédsko (4. místo) a Německo  (9. místo). Zbytek zemí EU si většinou pohoršil mimo jiné i kvůli  nedořešené krizi a nekoordinovaným úsporným opatřením.

Mezi novými členy EU je ČR nyní na třetím místě, tedy za Litvou (31. místo) a  Polskem (33. místo). Z nečlenských zemí skončily před ČR Čína (21. místo),  Thajsko (27.), Mexiko (32.) nebo Kazachstán (34.).

Pozice ČR byla v porovnání s předchozími lety podle ekonoma Viléma Semeráka z institutu CERGE-EI  zhoršena pokračující recesí. "Z výzkumu však vyplývá, že přetrvávají i již tradiční slabší stránky české ekonomiky zmiňované již v předchozích letech:  vysoké příspěvky na sociální zabezpečení, korupce a byrokracie, nedostatek  transparentnosti a stability v hospodářské politice, ale například i  problematický systém hodnot a preferencí manažerů i běžné populace," uvedl.  Pozitivně je prý naopak hodnocena otevřenost ekonomiky, sociální stabilita nebo  vysoká finanční stabilita.

Zdroj: iDnes.cz 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů