Česko je v EU sedmým nejméně zadluženým státem

23/07/2015

Podle údajů Eurostatu se celkový vládní dluh Česka snížil v prvním čtvrtletí na 42,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 42,6 procenta na konci minulého roku. Česko je díky tomu sedmou nejméně zadluženou zemí EU. Společně s Německem patří mezi 12 států, ve kterých dluh v prvním čtvrtletí klesl. 

V celé EU ale dluh v prvním čtvrtletí vzrostl na 88,2 procenta z necelých 87 procent. V zemích platících eurem dluh stoupl také a to na 92,9 procenta z 92 procent. Požadavky na přijetí eura, takzvaná maastrichtská kritéria, přitom mimo jiné požadují vládní dluh pod 60 procenty HDP.

„Trend zadlužování evropských zemí stále pokračuje navzdory pozitivnímu ekonomickému vývoji ve většině z nich... Jak se zdá, politika omezování veřejného zadlužení je spíše minoritním politickým a ekonomickým směrem v rámci celé unie,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Růstu zadlužení se většina zemí EU podle něj nevyhne ani ve zbytku letošního roku. „Zvyk žít na dluh je stále velmi silný stejně tak jako představa, že dalším dluhem se nejen splatí stávající dluhy, ale ještě i nastartuje ekonomický růst,“ uvedl.

V případě České republiky je pokles dluhu podle Dufka způsoben jen využíváním starých finančních rezerv. „ČR se totiž nikdy po roce 2000 nevymanila z rozpočtových deficitů,“ dodal.

Nejvíce zadluženou zemí je Řecko (168,8 procenta HDP). To ale v prvním čtvrtletí zadlužení ve vztahu k HDP snížilo o 8,3 procentního bodu, upozornil Eurostat. Mezi další nejvíce zadlužené země s dluhem přesahujícím 100 procent HDP patří Itálie, Portugalsko, Kypr a Belgie. Nejnižší zadlužení mají Estonsko, Lucembursko a Bulharsko - všechny pod 30 procenty HDP.

Zdroj: zet.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů