Zachránila zámek. Za 18 milionů z něj dělá muzeum včelařství

15/06/2015

Magdalena Jakubíčková před sedmi lety uchránila chátrající zámek v Kolči na Kladensku před zbouráním. Teď na jeho opravu dostane peníze z norských fondů.

Před necelými deseti lety si Magdalena Jakubíčková všimla na svých vyjížďkách na koni chátrajícího zámku v Kolči na Kladensku. A rozhodla se, že se jej pokusí koupit a zachránit. Spolu s vedením šestisethlavé obce proto založila Nadační fond Koleč a povedlo se.

Začátky ale nebyly jednoduché. Na nucené dražbě museli o zámek bojovat s dalšími šestnácti zájemci. "Většinou to byly realitní kanceláře, které by jej nechaly zbourat kvůli pozemkům," vzpomíná Jakubíčková. Nadační fond Koleč tak nakonec za ruinu musel dát víc než pět milionů korun - dvakrát tolik, než původně předpokládal.

I další peníze na opravy se dařilo shánět jen velmi obtížně. Přesto už zámek dostal novou střechu a v přilehlém a částečně opraveném kostele se od loňska konají stavby.

Nyní kolečskému zámku svitlo na lepší časy. Získá peníze z norských fondů, které na jeho opravu dají přes 16 milionů korun. Uvedená suma zatím stačí na rekonstrukci jednoho křídla zámku, v němž vznikne muzeum včelařství. A to nejen českého, ale i norského.

Vítězná firma minulý týden začala zámek opravovat. "Do konce dubna 2016 musí být vše hotové. I vybavení expozic a kolaudace," podotkla Jakubíčková.

Polistopadoví hochštapleři

Zámek v Kolči je typickým příkladem nemovitosti, která se stala předmětem polistopadových machinací. Jeho předchozí majitelé jej koupili počátkem devadesátých let na úvěr a vzápětí jej zastavili u bank, aby získali další miliony. 

Noví majitelé nechali zámek chátrat, památkáři dokonce objevili trámy na půdě přeřezané motorovou pilou či úmyslné díry ve střeše, přiléhající unikátní barokní sýpku zničil i podezřelý požár. Až věřitelské banky nakonec zámek prodaly v dražbě.

Aktivitu Jakubíčkové oceňuje i starostka Kolče Lenka Skolilová. "Bez ní by to byla jen ruina, která by brzy spadla. Obec nemá na to, aby sama zachránila tak zdevastovaný objekt," říká. Starostka tak pomůže alespoň částečně – zastupitelstvo odsouhlasilo, že pomůže se splácením spoluúčasti. Norské fondy totiž uhradí "pouze" 90 procent nákladů. "Budeme platit zhruba sto tisíc korun ročně po dobu třinácti let," uvádí Skolilová.

"Úroky budou hrazeny z případných zisků kulturních akcí, které zde pořádáme," dodala Jakubíčková. První z těchto akcí bude již příští víkend (20. června) Medová pouť, plánují také uspořádání již třetího ročníku folkového festivalu FolKoleč. 

Zbytek zajímavého rozhovoru s Magdalenou Jakubíčkovou si můžete přečíst v původní verzi na serveru Aktuálně.cz.

Zdroj: Aktualne.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů