Favorit se vrací. Za 55 tisíc vyrobí zákazníkům kolo na míru

25/03/2015

Značka Favorit se probudila ze zimního spánku a na trh uvede nové modely. Jízdní kolo bude stát 55 tisíc a jako za "starých časů" bude na pořadník.

Za znovuobrození jízdních kol Favorit může s trochou nadsázky maminka strojního inženýra Richarda Galoviče. Kdyby se nerozhodla znovu jezdit na kole, slovenský podnikatel by možná v roce 2011 nekoupil kultovní značku jízdních kol. Vadilo mu, že navzdory širokému sortimentu jsou ta dnešní náročná na údržbu, těžká a nevzhledná.

Nový favorit má být jiný. Přestože stojí 55 tisíc korun, nabídne originální design od Petra Novague a zákazník dostane výsledný produkt "ušitý" přímo na míru. I proto je výroba na pořadník. "Tradičním cyklistům se můžou naše snahy jevit jako trochu vzdálené. Je důležité, abychom vytvořili kolo, které bude dramaticky jiné než ty ostatní. Jen tak můžeme uspět," vysvětluje Galovič. Favorit si zatím objednaly desítky lidí.

Aktuálně.cz: Prý jste se rozhodl obnovit známou značku kvůli svojí mamince. Je to pravda?

Richard Galovič: Kdysi se mi svěřila, že by chtěla zase začít jezdit na kole. Já si tehdy uvědomil, že neexistuje téměř žádné kolo, které by pro ni bylo vhodné.

A.cz: Na trhu jsou přeci desítky značek. 

To je sice pravda, ale bude se starší paní chtít tahat s těžkým horským nebo trekingovým kolem? Nebo opravovat různé defekty či závady? A jak vyřeší běžnou údržbu, třeba mazání? Když jsem si pak spočítal, kolik by mě stálo koupit vhodný rám a osadit ho komponenty, řekl jsem si, že ho raději vyrobím.

A.cz: A nový favorit je bezúdržbový?

Snažili jsme se o to. Nezaručíme vám sice, že například nepíchnete, ale s naší technologií se vám to rozhodně stane s daleko nižší pravděpodobností.

A.cz: Ale postavit kolo pro maminku nebylo jediným důvodem, proč si koupit značku Favorit, že?

Samozřejmě že ne. Bylo jich mnoho. Za prvé to byla určitě nostalgie ke značce, zároveň i národní hrdost a za třetí také snaha vytvořit produkt, který bude od začátku do konce pocházet od nás, od návrhu, přes výrobu až po marketing.

A.cz: Pro koho jsou vaše kola určena?

Primárně pro ty, kteří budou hledat kolo, které bude nenáročné na údržbu. Za další pro ty, kteří dokážou ocenit krásnou věc. Na našem kole můžete také pohodlně jezdit městem, ale zároveň s ním objet i svět kolem města. Jde totiž o praktické sportovní kolo. Podle mého takové kolo patří k modernímu stylu života, a kde se žije bohémštěji než v České republice? Je sice pravda, že jsou státy, kde je design tlačen do popředí mnohem víc než v Česku. Ale už i tady existuje určitý okruh lidí, kteří dbají na to, co si oblékají, jaký mají účes a jak bydlí.

A.cz: Za 55 tisíc si ho ale asi nebude moci dopřát každý.

Na první pohled je to sice vysoká cena, ale musíte si uvědomit, že za ni dostáváte hodnotu. Ceny karbonových rámů na míru se běžně pohybují od šedesáti tisíc výš, a to nemluvím o komponentech. Velká většina hodnoty kola pochází z našich rukou. Jedná se o nadstandardní práci Čechů a Slováků.

Celý rozhovor si můžete přečíst na Aktuálně.cz.

Zdroj: Aktuálně.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů