Tradice kamnářství byla za socialismu potlačena, nyní se lidé ke kamnům vrací

16/12/2014

Březen, za kamna vlezem. Pouhá lidová pranostika? Vůbec ne. V mnoha českých domácnostech příjemná, hřejivá realita. Tradiční kachlová kamna se totiž vrací do módy. A v kurzu začíná být, celkem pochopitelně, také kamnářské řemeslo.

Tradice kamnářství je v Čechách dlouhá. Bohužel za socialismu byla potlačena jako veškerá drobná živnost a kamnářské školy se zavřely. V druhé polovině šedesátých let tak úplně skončil učební obor kamnář. Spousta lidí se začala kamen zbavovat a do módy se dostávalo topení plynem z Ruska. Dnes se lidé naštěstí ke kamnům, a tím ke svým kořenům, postupně vrací.

Jsou nyní v Čechách nějaké školy pro kamnáře?

Ano. V roce 1995 vznikl Cech kamnářů z iniciativy několika nadšenců a starých kamnářů. Dnes se těší cech rozkvětu a angažuje se i ve výzkumu. Postupně se podařilo obnovit i učební obor a kamnařina se vyučuje minimálně na třech místech v republice.

Rozhovor s Janem Temrem z Brandýsa nad Labem, Živnostníkem roku 2009 ve Středočeském kraji, který provozuje rodinnou kamnářskou firmu, založenou jeho otcem, si můžete přečíst na Deník.cz.

Zdroj: Denik.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů