Čeští studenti získali na Mezinárodní fyzikální olympiádě tři medaile

07/09/2014

Česká delegace složená z nadaných středoškoláků byla úspěšná na 45. Mezinárodní fyzikální olympiádě v kazašské Astaně. Hned tři členové delegace si domů odvezli cenný kov, zbývající dva pak čestné uznání. Z celkového počtu 83 států, které se do soutěže zapojily, obsadili Češi 35. příčku.

Českou republiku reprezentovalo v Kazachstánu pět studentů, kteří se do světového finále probojovali z národních kol Fyzikální olympiády. Své znalosti porovnávali s téměř čtyřmi stovkami soutěžících z celého světa. Nejlépe z Čechů dopadli Jakub Dolejší z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové a Jiří Guth Jarkovský, absolvent Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích, kteří získali stříbrné medaile. České medailisty doplnil Jakub Rösler, absolvent Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského v Praze, který obsadil bronzovou příčku. Václav Miřátský (Gymnázium v Pelhřimově) a Jiří Kučera (Gymnázium Jana Keplera v Praze) z olympiády v Astaně přivezli čestná uznání.

Rozhodovala zručnost a rychlost

„Teoretické úlohy byly letos obtížnější než v minulých ročnících. Díky poměrně nízkým bodovým výsledkům všech účastníků v teoretické části rozhodoval o pořadí především experiment, který prověřil zejména naši zručnost a rychlost.,“ popsal své dojmy jeden z medailistů Jakub Rösler, který brzy nastoupí na České vysoké učení technické v Praze.

Celý článek o úspěších českých studentů si můžete přečíst v původní verzi na portálu Novinky.cz.

Zdroj: Novinky.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů