Společenská odpovědnost je součástí firemní kultury každé vyspělé společnosti

20/05/2014

Pojišťovna VZP se letos opět stala partnerem projektu Český Goodwill. Přinášíme vám rozhovor s jejím výkonným ředitelem, Robertem Karešem, s níž jsme si povídali nejen o odpovědném podnikání.

Letos si Pojišťovna VZP, a.s. připomíná 10. výročí svého osamostatnění od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jaké milníky v historii Vaší firmy považujete za nejvýznamnější? Co považujete za Váš největší úspěch?

Pojišťovna VZP a. s. vznikla v roce 2004 jako dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, kdy v podstatě pokračovala v činnosti, které ve VZP vznikla již v roce 1995  Jejími hlavními pojistnými produkty jsou cestovní pojištění a komerční zdravotní pojištění cizinců.  V roce 2010 si rozšířila licenci na další pojistné produkty a tím začala etapa expanze pojišťovny. Mezi nově vzniklé pojistné produkty patří například úrazové, majetkové a odpovědnostní pojištění občanů, ale i malých a středních podnikatelů. Pojišťovna VZP,a.s. navýšila ze svých vlastních zdrojů základní kapitál z původních 60 mil.Kč na současných 253 mil.Kč.

Který aspekt považujete za nejdůležitější pro to, aby firma byla úspěšná?

Dosažitelná strategie, dobrý tým spolupracovníků, motivace, příjemná pracovní atmosféra, dodržování konzervativních a etických hodnot, respekt k nákladům, tvrdá každodenní práce, určitá míra diplomacie, otevřené a transparentní vedení jsou dle mého názoru základní pilíře hodnot dlouhodobě úspěšné firmy. Tyto hodnoty Pojišťovna VZP, a.s. také zastává.

Co podle Vás přinese rok 2014?

Pojišťovna VZP,a.s. má za sebou již dlouhé období činnosti, posledních několik let v období dopadu finanční krize a stagnace pojistného trhu, což není jednoduché. Výhoda roku 2014 je, že jsme si na toto těžké prostředí již zvykli, společnost je kapitálově posílena a pevně věřím, že rok 2014 přinese v oblasti obchodu nové možnosti a že Pojišťovna se svou strategií uspěje.

Nedávno jste představili inovaci ve vašem pojistném portfoliu. Můžete upřesnit, o jaký produkt se jedná a v čem inovace spočívá?

Na začátku března přišla Pojišťovna VZP, a.s. s inovovaným produktem Pojištění běžné občanské odpovědnosti, který reaguje na nový občanský zákoník a s ním související odškodnění za újmu na zdraví. Princip je stejný jako u dosavadních pojistných smluv, tzv. na blbost, klienty pojišťujeme proti škodě způsobené druhému člověku neúmyslným jednáním. Zásadní rozdíl je ve výši pojistného plnění. Nově pojišťujeme až do výše 10 milionů, protože výše odškodného za újmu na zdraví se nyní (po změně občanského zákoníku – pozn. red.) bude postupně přibližovat tomu, co je běžné jinde v Evropě.

Pracovně tomuto produktu říkáme povinné ručení bez auta resp. bez motoru. Škoda může být způsobená jízdou na kole, na lyžích či in-linech nebo tím, že v obchodě rozbije moje dítě drahé sklo či elektroniku. Z pojištění se hradí i škoda, kterou způsobí moje domácí zvíře, zejména pes či kočka. Jedna pojistná smlouva se vztahuje také na rodinné příslušníky žijící ve společné domácnosti, cena za pojištění vyjde čtyřčlennou na necelých 25 Kč na osobu na měsíc při pojistném krytím do 10 milionů. Navíc pojištěnci VZP mají na pojištění automaticky 10% slevu. Je výhodné pořídit si takové pojistné krytí za několik set korun ročně, vzhledem k tomu, že částky odškodného nově dosáhnou v mnoha případech i několikanásobku toho, co bylo dosud běžné.

Je pro Vás společenská odpovědnost důležitým kritériem pro výběr Vašeho obchodního partnera?

Určitě. Společenská odpovědnost je součástí firemní kultury každé vyspělé společnosti.

Co pro Vás pojem Český Goodwill znamená?

Snaha o obnovu tradice české kvality a značky, české práce a svým způsobem i posílení národní hrdosti. Pojišťovna VZP, a.s. je jedna z mála ryze českých společností na českém pojistném trhu.

Jaký je Váš nejčastější projev dobré vůle?

Koupě časopisu Nový Prostor.

Celý rozhovor naleznete v květnovém newsletteru HPCG.

Zdroj: HPCG

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů