V Praze diskutují špičkoví neurovědci z celého světa

11/09/2013

Až šest stovek špičkových vědců ze 60 zemí světa se dnes schází v Praze na třídenní konferenci o výzkumu mozku a nervového systému. Budou diskutovat o Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, léčbě pomocí kmenových buněk a regeneraci tkáně u mozkové mrtvice. Léčba neurologických onemocnění, jejich neustále se zvyšující počet a s tím spojené náklady se staly závažným problémem v Evropě i v USA, který se podle odborníků musí řešit.

Bude probíhat 18 symposií, kterých se zúčastní zhruba 70 vědců a můžeme klidně říci, že třetina z těchto vědců patří ke skutečné vědecké špičce, řekl pro ČTK profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR o konferenci nazvané FENS Featured Regional Meeting. Ta se koná v Kongresovém centru Praha. Konferenci předcházelo od pondělí satelitní sympózium a tři Letní školy pro studenty.

Na konferenci přijede i jeden z předních amerických vědců českého původu Karel Svoboda z amerického výzkumného ústavu Janelia Farm při Lékařském institutu Howarda Hughese. Přednese výsledky svého výzkumu, který provedl pomocí moderních optogenetických metod.

Například nejnovější nálezy o gliových buňkách (podpůrných buňkách neuronů) uvede profesor Helmut Kettenmann z berlínského Střediska molekulární medicíny Maxe Delbrücka. Dále se například profesor James W. Fawcett ze Střediska pro výzkum chorob mozku při Cambridgeské univerzitě bude zabývat regenerativními procesy v nervovém systému. Neurovědci budou debatovat také o tom, zda je nutné experimentovat se zvířaty.

Zdroj: Zet.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů