Dostala se Česká republika z recese? Statistici tvrdí, že ano

04/09/2013

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky stoupl v letošním druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,6 procenta. Oznámil to včera Český statistický úřad, který svůj původní odhad zrevidoval směrem dolů o 0,1 %.

Přesto potvrdil, že Česko se skutečně dostalo z recese, protože HDP vzrostl mezičtvrtletně už potřetí za sebou. Konjunktura ovšem stále ještě v dohledu není, vždyť v meziročním srovnání se HDP propadl o 1,3 procenta a za celé první pololetí dokonce o 1,9 %.

Z hlediska tvorby HDP je v nejlepší kondici odvětví finančnictví a peněžnictví, které meziročně vzrostlo o pětinu. Nejhorší je naopak situace v zemědělství, lesnictví a rybářství, jež meziročně kleslo téměř o 18 procent.

„Počínající ekonomický růst se zatím opírá pouze o zahraniční poptávku. Domácí spotřebě a investicím se ve druhém čtvrtletí příliš nevedlo. Zvláště u investic, které se meziročně propadly o více než šest procent, jsou nejnovější data zklamáním. O dalším směru naší ekonomiky tak bude i nadále rozhodovat chuť zahraničních zákazníků nakupovat české výrobky,“ hodnotí vývoj analytik ČSOB Petr Dufek.

Podniky investice odkládají. „Budoucnost je nejistá a zakázek je stále málo. Takže až bude chtít nějaký politik startovat hospodářský růst, mohl by začít tím, že se pokusí zlepšit podnikatelské prostředí a hlavně zajistit stabilitu. Té je v ČR po posledním ping-pongu s daněmi velmi málo,“ upozorňuje hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Také podle Jiřího Mosera z poradenské společnosti PwC je pro ekonomické oživení důležité, aby lidé začali opět utrácet a firmy investovat. „Poslední čísla naznačují, že i když letošek skončí poklesem, již v příštím roce bychom se měli vrátit do černých čísel,“ očekává Moser.

Zdroj: Právo

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů