300.000 úsměvů ročně

19/03/2021

Další díl podcastového seriálu Goodwill Talks: od píky až na vrchol mapuje cestu k úspěchu Jiřího Antoše, majitele firmy TR Antoš a parku Mirakulum. Zázračného truhláře si dnes většina lidí spojuje s parkem Mirakulum, největším zábavním centrem svého druhu v Česku, ověnčeném celou řadou cen, firmového oscara v kategorii Inovace Český Goodwill 2014 nevyjímaje.

Vyučený truhlář Jiří Antoš začínal podnikat už na sklonku minulého režimu jako truhlář-restauratér nábytku. Spolu s třemi kamarády nabízeli své služby místnímu JZD a brzy byli známí jako „zázrační truhláři“. Záhy ale skončil v invalidním důchodu. „V roce 1989 mi bylo dvacet devět let a měl jsem vážnou dopravní nehodu,“ vzpomíná na událost, z jejíchž nejhorších následků se léčil déle než rok.

Po návratu do dílny ji našel prázdnou. Našel si tedy nového společníka a spolu s prvním zákazníkem z Německa se pustili do renovace starožitného nábytku a přestavby starého nábytku. Podnikání se rozjelo rychle, zanedlouho zaměstnávali sto lidí a stěhovali se do vlastních velkých výrobních prostor v Turnově.

Jak český truhlář přeskočil Němce i Italy

Firma TR Antoš dodávala hlavně na německý trh. „Pak přibylo Rakousko, Holandsko, kamion měsíčně mířil do Francie, dva kontejnery putovaly i do Japonska,“ jmenuje namátkou Jiří Antoš a dodává: „Jednu dobu jsme poměrně intenzivně dodávali i do Spojených států.“

Jako dodavatel z východního bloku, který se dorozumívá, jak sám Jiří říká, kongodeutsch, zpočátku čelili despektu: „Jeden náš zákazník razil heslo: Co neudělá Němec, není dobře.“ Rozhodující však byla kvalita. „Brzy jsme ho přeskočili, dodávali jsme napřímo do německých obchodních domů, kopírovali nás Italové…,“ líčí Jiří Antoš, že si s příjemným zadostiučiněním hlášku pak upravil a dodnes rád ji používá: „Co neudělá Čech, to není dobře.“

Přehodit výrobu bylo mnohem snazší, než změnit trh

Po sedmnácti letech přišla zásadní změna a firma TR Antoš se z výroby nábytku začala orientovat na výrobu dětských hřišť. V roce 2007 výroba nábytku skončila úplně. „Důvodem byl především měnový kurz, když přešla marka na euro. Rekord byl 37 korun za euro, ale když vám kurz spadne na 24 a vy máte všechno pod smlouvou, prodáváte podle nějakého katalogu… tak s cenami neuděláte nic. Nebyl tam žádný prostor na zvýšení ceny,“ vysvětluje Jiří Antoš, proč firmu směnný kurz ničil. Do toho se v Německu přidala počínající recese, sílící konkurence hlavně z Rumunska a velký příval stylového nábytku z masivu z Indonésie a Indie.

„Všechny tyto aspekty nás vedly k úvahám, co s tím. Řekli jsme si, co chceme, a vyšla nám z toho dětská hřiště,“ popisuje Jiří Antoš a dodává: „Změnit výrobně firmu s tím, co jsme měli v rukách, s tím týmem lidí, to nebyl problém. Ale přejděte na trh, kde vás nikdo nezná. To je jako, když člověk nastoupí na místo a nemá praxi. Jak získat praxi bez praxe?“ Firma byla začarovaném kruhu, kdy na otázku zákazníků: ‚No jo, ale co jste vyrobili?‘ odpovídali ‚Nic, ale mohli bychom.‘ nebo ‚Vyrobíme‘. Postupně si tak musela znovu získávat důvěru projekt po projektu.

„Ono to ale zas tak postupně být nemohlo. Sice jsem trochu snížil počet lidí, ale všichni čekali, že dvanáctého bude výplata. Souběžně jsme ještě nějaký čas dělali nábytek, kde dobíhali nasmlouvané zakázky, z toho nešlo utéct ze dne na den, a postupně jsme přecházeli na dětská hřiště pro český trh,“ hodnotí truhlář Antoš náročný rok, na jehož konci stála úspěšná transformace.

Vyzkoušené a prověřené vysokou návštěvností

Dnes už třináct let v podstatě vyrábí výhradně dětská hřiště z akátu. Na kontě má firma více než 2500 realizací u nás i v zahraničí. Největší z nich je Park Mirakulum, podniková výstavní síň ve středočeských Milovicích. Je to vizitka společnosti TR Antoš, kterou Mirakulum posunulo na úplně novou úroveň.

„Už nemusíte nic vysvětlovat, obhajovat, porovnávat s konkurencí. Stačí zájemce pozvat do Mirakula a ukázat jim nejrůznější možnosti,“ uzavírá Jiří Antoš s tím, že nejde jen o atrakce, ale i další prvky jako obruby kolem cest a trávníků, odvodnění, správná filozofie, která bude vůči uživateli fungovat a poskytne mu potřebný komfort. Park Mirakulum otevřel své brány poprvé v září 2012 a ročně přivítá až 300 000 návštěvníků.

Zajímají vás detaily klikaté cesty podnikatele Jiří Antoše? Proč nemá rád rekordy v návštěvnosti? V čem tkví úspěch Mirakula a jaké novinky budovatel Antoš pro návštěvníky chystá? Všechno se dozvíte se v novém dílu seriálu Goodwill Talks: od píky až na vrchol. Rozhovor s Jiřím Antošem můžete zhlédnout jako video na YouTube ČG nebo si jej poslechněte ve formě podcastu na Youradio Talk a dalších podcastových platformách.

Zdroj: HP N Media pro Český Goodwill

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů