Jsem vždy prvním, a hodně náročným, zákazníkem

12/03/2021

Pátý díl nového podcastového seriálu Goodwill Talks: od píky až na vrchol představuje cestu k úspěchu společnosti NIRVANA SYSTEMS, kterou v roce 1999 založil Pavel Březina. Firma je jako první na světě držitelem patentu na výrobu ‚létajících automobilů‘, které nesou název vírníky Autogyro. Není divu, že v roce 2018 získala firmového oscara v kategorii Inovace Český Goodwill. 

Firma NIRVANA SYSTEMS vznikla ve Zlíně v roce 1999 a dnes je předním globálním hráčem ve výrobě paramotorů a motorových padáků. Pavel Březina ji založil už jako zkušený a úspěšný podnikatel. „Na úplném začátku podnikání – někdy v roce 1992 – jsem měl kosmetický salón. Ale to už je opravdu dávno,“ vzpomíná s tím, že následně prošel ještě několika dalšími obory, byl společníkem rozvíjející se prosperující firmy. I tu ale jednoho dne opustil, protože zvítězila jeho láska k létání.

Podnikatelský úspěch vyměnil za nový začátek: „Vrátil jsem se do garáže a tam jsem začal úplně od píky, se ženou a pak s dvěma třemi kamarády, vymýšlet paramotory.“ Garáž, kterou měl ve svém rodinném domku, začala být brzy těsná: „Když jsem do ložnice umístil regál na náhradní díly… to už jsem věděl, že je čas…“

Současně přišel další impuls. Jako reprezentant ČR v motorovém paraglidingu se na mistrovství světa setkal s japonskými závodníky, kteří souhlasili, že jej přijedou navštívit. „Přijeli, polítali s námi, to v letectví patří ke koloritu, a když pak přešli k byznysu, objednali si u nás sedmdesát strojů,“ přibližuje Pavel dobu, kdy ve třech lidech dokázali ročně vyrobit zhruba polovinu. „To nás nakoplo, že je potřeba firmu rozšířit, trošku zvětšit a začít myslet malinko světově. A brzy jsme se stěhovali do naší první provozovny,“ dodává.

Dneska má NIRVANA obchodní zastoupení v pětačtyřiceti zemích světa. Všechny přístroje a doplňky si ale Pavel dělá dál především pro sebe. „Jsem vždy prvním zákazníkem a já jsem hodně náročný zákazník,“ hodnotí. Co potřebuje nebo chce vylepšit, zjišťuje při nejrůznějších expedicích. Zkušeností má nepočítaně, protože na svém motorovém padáku proletěl bez nadsázky celý svět: „Baví mě poznávat svět s nadhledem.“

Založil NIRVANA Racing Team, se kterým se stal mistrem světa. Se skupinou dvanácti nejlepších pilotů z celého světa, kterou sponzoroval dubajský princ, létal show, jejichž cílem, podobně jako RedBull Air Race, je kromě výsledků pobavit lidi a představit tento sport veřejnosti. Na první pokus skončil druhý na ultra soutěži Ikarus Trophy v Africe, kde závodníci na paramotoru překonávali vzdálenost zhruba 1500 kilometrů bez podpory a z třicetihlavého startovního pole dokončili pouze čtyři. Působil jako odborný poradce pro malajsijskou vládu… To je jen stručný výčet úspěchů a zážitků, které by vydaly na celou knihu.

Chcete slyšet další? Zjistit, jak česká firma ‚předběhla‘ koncern Toyota? Co je to vírník a jak dlouho trvá naučit se létat? Tato a další témata přinášíme v novém seriálu Goodwill Talks: od píky až na vrchol. Rozhovor s Pavlem Březinou můžete zhlédnout jako video na YouTube ČG nebo si jej poslechněte ve formě podcastu na Youradio Talk a dalších podcastových platformách.

Zdroj: HP N Media pro Český Goodwill

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů