Zaplať pánbůh za krizi

26/02/2021

Další díl nového podcastového seriálu Goodwill Talks: od píky až na vrchol představuje cestu k úspěchu společnosti EDUARD. Firma, která je držitelem firmového oscara v kategorii Inovace Český Goodwill za rok 2018, vznikla v Mostě v roce 1990 a dnes je světovou jedničkou ve výrobě plastikových modelů letadel, bojové techniky, lodí a automobilů. 

„Bylo nás pět,“ začíná své vyprávění Vladimír Šulc, jeden z původních pěti zakladatelů, který v čele společnosti EDUARD stojí dodnes. Všichni prý vždycky věřili, že to půjde, že to bude dobré. A to i přesto, že na začátku byly samé nevěřícné reakce. Nikdo jejich záměru nevěřil. „Když někomu ukážete kousek plíšku a řeknete, že se chcete stát milionářem prostřednictvím této věci, tak si o vás pomyslí, že jste blázen,“ vysvětluje Vladimír a přidává další historku: „Pamatuju si reakci jednoho chlapíka, co pro nás tehdy dělal: ‚Chlapi, věřte mi, tohle vás neuživí. Založte si něco pořádného, třeba videopůjčovnu.‘“

První ‚úspěch‘

Zpočátku se mohlo zdát, že všichni ti, kteří je od podnikání odrazovali, měli pravdu. „Náš první úspěch spočíval v tom, že jsme přišli o všechny peníze, které jsme do toho investovali. A začínali jsme tak trochu nanovo,“ vzpomíná Vladimír. Kolem roku 1992 pomalu začali prodávat.

„Začali nás pomalu kupovat. Nejprve v Čechách – úplně první várku, kterou jsme vyrobili, od nás koupil pan Pecka, majitel jednoho z prvních modelářských obchodů v republice. Ten byl první, kdo nám věřil, což se cenilo,“ pokračuje spoluzakladatel firmy EDUARD s tím, že postupně se přidávali další zákazníci z Ameriky a Japonska. Brzy následoval bouřlivý rozvoj: v roce 93 se meziroční obrat zpětinásobil a pak firma rostla dvojciferným tempem každý rok.

Zlomový okamžik

EDUARD úspěšně absolvoval i krizová léta 2008-2009. A nejen to, z této krize vyšel ještě silnější a sebevědomější. „Já jsem na tu krizi hrdý,“ vzpomíná Vladimír Šulc a dodává: „Od té doby říkám, že mám rád krize.“ Podobně jako další české firmy, zejména exportéři, věděl, že se kola globální ekonomiky zadrhávají, v době, kdy v České republice ještě převládal optimismus, že naše ekonomika roste, že se jí krize týkat nebude.

„Pamatuju si, že jsme tenkrát byli v Americe, na výstavě ve Virginia Beach. Nikdy nezapomenu na to, jak tam lidé jen chodili, jenom koukali a nic nekupovali,“ líčí Vladimír vzpomínku, která pro něj byla symbolem opravdové krize.

Firmu v panice opustili asi dva zaměstnanci, kteří byli přesvědčení, že modelařina nemůže přežít. „Jinak jsme nikoho nepropouštěli, ani jsme moc nespořili. To, co jsme udělali, je, že jsme se z té krize doslova proinvestovali,“ přibližuje Vladimír strategii, jež považuje za základ postavení, které má EDUARD v současné době.

Dnes zná plastikové modely EDUARD každý modelář. Firma každý měsíc uvádí na trh kolem padesáti nových sad doplňků a v průměru čtyři stavebnice letadel. Přibližně tři čtvrtiny produkce firmy míří na exportní trhy, především do USA, EU a Japonska. „K dobrému uživení nás a sto padesáti dalších lidí to docela stačí,“ uzavírá skromně Vladimír Šulc.

Chcete znát detaily úspěšné protikrizové strategie? Jak vznikají inovace ve firmě EDUARD? Jak uspět na zahraničních trzích a jací jsou zákazníci napříč zeměkoulí? Odpovědi na tyto i další otázky naleznete v novém seriálu Goodwill Talks: od píky až na vrchol. Rozhovor s Vladimírem Šulcem můžete zhlédnout jako video na YouTube ČG nebo si jej poslechněte ve formě podcastu na Youradio Talk a dalších podcastových platformách.

Zdroj: HP N Media pro Český Goodwill

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů