12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

GardeniX s.r.o.

Šimon Břeský

Ročník 2021

Představení nominované firmy

Společnost GardeniX, založená v roce 2017, přinesla na český trh technologii pro hydroponickou výrobu potravin. Hydroponický systém je flexibilní a škálovatelný pro malý i velký byznys. Jedná se o systém recirkulační hydroponie, který umožňuje celoročně produkovat potraviny vysoké jakosti s velmi nízkou spotřebou vody a minimálním zásahem do životního prostředí. Umožňuje sklízet rostliny v živém stavu s kořenovým balem. Díky tomu je výrazně prodloužena jejich trvanlivost a nutriční kvalita. V neposlední řadě tyto produkty pomáhají zákazníkům neplýtvat jídlem.

Oproti polní produkci rostou rostliny v hydroponii až o 20 % rychleji a při pěstování se uspoří více než 95 % vody. Hydroponické pěstování je šetrnější k životnímu prostředí, protože intenzivní produkce se provádí v uzavřeném systému, který nijak neovlivňuje půdu ani okolní vodní toky.

Šimon Břeský, duchovní otec projektu, zodpovídá za výzkum a vývoj technologií. Má více než 5 let zkušeností z oblasti hydroponického pěstování rostlin a vývoje hnojiv. Společnost GardeniX pod jeho vedením vyvinula vlastní systém od nuly. Ve své laboratoři v Neratovicích neustále zkouší nové pěstební postupy a optimalizují proces i technologii. K tomu provozuje komerční hydroponickou farmu ve skleníku v Zápech u Prahy, kde pěstuje listovou zeleninu a bylinky.

Když si nevíš rady, začni něco dělat.

Mapa
Firma sídlí v Praze

3 otázky pro nominovanou osobu

Co Vás na podnikání nejvíc těší?

Je to tvůrčí a dynamická práce, kde nic není zadarmo. Jsem zodpovědný za své úspěchy i neúspěchy, což mi přináší obrovské povzbuzení, ale i životní lekce. Podnikání – práci beru jako svůj životní styl, který mě naplňuje a baví. Pokaždé, když ráno vstanu, chce se mi jít na mých myšlenkách pracovat, a to mě na tom celém těší asi ze všeho nejvíc.

Čeho si nejvíc vážíte v obchodních vztazích?

Především odvahy důvěřovat nám mladým puškám, že se některé věci v zemědělství dají dělat i jinak.

Kterou z Vašich vlastností podle Vás nese Vaše okolí s nejmenší libostí?

Trpím sníženým prahem vnímání hladiny nepořádku. Jsem prostě bordelář.

Odpovídal Šimon Břeský, jednatel

Důvod nominace

Důvodem nominace je jeho dlouholetá snaha o rozvinutí smysluplného a udržitelného pěstování podobou hydroponie. Buduje svůj sen s každodenním nadšením a dílčími úspěchy. Aktuálně (leden 2021) zprovoznil plně funkční hydroponický skleník (cca 200m2) o výtěžnosti až 1000 ks salátů a bylin týdně, zcela bez použití konvenčních metod (pěstování v půdě). Toto pěstování je zcela udržitelné, vysoce efektivní, s minimální ekologickou stopou a pravděpodobně způsob jak uživit populaci na naší planetě v blízké budoucnosti.

Nominační kategorie

Inovace

Nominoval/a:

kamarád(ka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů