12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

Mironet.cz a.s. - IT people

Robert Novotný

Ročník 2020

Představení nominované firmy

Mironet.cz a.s. je přední e-commerce společnost s miliardovým obratem. Co se týče CSR aktivit, společnost Mironet opakovaně pomáhala v době povodní, kdy v letech 2002, 2010 a 2013 osobám postiženým povodněmi zdarma čistila zaplavenou výpočetní techniku a elektroniku. Technici Mironetu vyvinuli účinné postupy, které umožnily zachránit zaplavené počítače, notebooky, televize apod. Celkem tak na své náklady zachránil tisícům uživatelů techniku v hodnotě desítek milionů korun.

V roce 2013 vzniká z iniciativy Mironetu nezisková organizace IT People, a to nejdříve jako občanské sdružení, které se později transformovalo na Nadační fond IT people. IT People vede management společnosti Mironet.cz v čele s předsedou představenstva a generálním ředitelem Robertem Novotným. Původním hlavním cílem IT People bylo získávání studentů pro studium vysokých škol technického směru. Od svého vzniku k dosažení tohoto cíle provozoval řadu podpůrných projektů: vlastní IT tábor, výstavu IT v pohybu, roadshow se studenty středních škol po vysokých školách,  podporuje soutěže Robotický den a Česká hlavička apod. 

Nyní v roce 2020 se Nadační fond IT People zejména věnuje svému novému projektu Počítače dětem.

Cíl projektu Počítače dětem je naučit české občany a firmy, aby při výměně techniky zvážily možnost, že svoji starší techniku věnují na humanitární účely, a to na vzdělávání dětí v rodinách ve finanční nouzi.

Vznik projektu: V reakci na nouzový stav v důsledku covid-19 v březnu roku 2020 spustil Mironet rychlou pomoc, kdy nabídl 1000 počítačů k zapůjčení rodinám ve finanční nouzi, aby děti z těchto rodin mohly studovat online a inspiroval tak ostatní k obdobné pomoci. V dubnu tuto aktivitu přenesl na Nadační fond IT People, kdy byl spuštěn projekt pod názvem Počítače dětem. Přes stránky pocitacedetem.cz mohou dárci věnovat starší výpočetní techniku pro rodiny ve finanční nouzi a přihlášení dobrovolníci tyto počítače mohou renovovat a poté nainstalovat dětem pro jejich studium a možnost zlepšení jejich digitální gramotnosti. Aktivita se ujala, kdy se do projektu na stránkách pocitacedetem.cz přihlásily stovky dárců a dobrovolníků. Tato prospěšná aktivita se díky finančním darům ze strany Mironetu i dalších firem v současnosti rychle rozrůstá. V červenci Mironet investoval do zavedení robustního informačního systému, který je nyní k dispozici zdarma jak Nadačnímu fondu IT People, tak i dalším neziskovým organizacím. Spolu s tím předává veškeré své know-how a provádí školení dobrovolníků spojené jak se servisem, instalací, montážemi a rozvozem hardware, tak i s instalací SW. Zároveň Mironet.cz vkládá prostředky za účelem připojení darovaného počítače k internetu v desítkách potřebných rodin. Nadační fond IT People nyní vytváří v regionech síť poboček - darovacích, montážních a výdejových míst. Páteř této sítě tvoří pobočky Mironet a do systému se přihlašují další regionální firmy a neziskové organizace. V současné době má projekt 20 poboček po celé ČR.

Projekt Počítače dětem v létě 2020 ocenilo české zastoupení Fondu dětí při organizaci spojených národů UNICEF, které uzavřelo s Nadačním fondem IT People smlouvu o spolupráci. UNICEF projekt Počítače dětem má v plánu propagovat v zahraničí jako inspirativní projekt, který může pomoci k rovnému přístupu dětí k digitální gramotnosti. 

Počítače dětem – daruj starší techniku dětem, aby mohly studovat.

Mapa
Firma sídlí v Praze

3 otázky pro nominovanou osobu

Kdo je Vaším vzorem osobním, případně podnikatelským vzorem?

Těch je víc. Jsou to všichni ti, kteří mě v něčem převyšují. Jsou úspěšní v podnikání, přinášejí společnosti něco dobrého a zároveň si udělají čas na svůj osobní život a na radosti, které život přináší.

Jakou vlastnost považujete za svoji nejsilnější stránku?

Je to myslím kombinace tří vlastností. Houževnatost při sledování cíle; schopnost vidět, jak se věci budou vyvíjet v budoucnu a schopnost dosazovat správné lidi do řídících míst. Těch slabých stránek mám mnohem více, ale tyto silné stránky jsou natolik důležité, že mi umožňují být právě díky schopným lidem v mém okolí relativně úspěšný.

Kterou z Vašich vlastností naopak dle Vašeho názoru nese Vaše okolí s nejmenší libostí?

Tak těch bude určitě více než tři. Pro příklad myslím, že mé okolí často drtí má neochota chápat, že se věci nedaří; má zoufalá neschopnost říkat věci stručně a jistě musí nesnášet i moji nedochvilnost.

Odpovídal Robert Novotný, zakladatel firmy

Důvod nominace

Nominace za projekt - Počítače dětem. Zástupci Nadačního fondu IT People (za podpory společnosti Mironet.cz a dobrovolníků z Karlovy univerzity) se rozhodli spustit dobročinnou akci na pomoc rodinám v nouzi – Počítače dětem. Cílem této akce je poskytnout rodinám v nouzi výpočetní techniku, která umožní jejich dětem studovat z domova a využít techniku k zvyšování počítačové gramotnosti a ke kreativním činnostem. Takových rodin není málo, což se ukázalo v souvislosti s pandemií COVID-19, to byl ale jen začátek. Nejdříve společnost Mironet.cz věnovala do akce 1000 počítačů, aby tak inspirovala ostatní k stejné akci a vyčlenila prostory pro vytvoření instalačního centra. Následně se přidaly stovky dobrovolníků a dárců, kteří chtějí se podílet na této aktivitě. Projekt získal trvalý charakter a zapojuje stále více lidí. Nyní pomáhá nejen dětem, má silný ekologický rozměr - dává starším počítačům nový smysl, ale podporuje pozitivní mezilidské vztahy komunitu.

Nominační kategorie

Partner

Nominoval/a:

obchodní partner

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů