12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

Keramika z podloubí – PAN PETR UHLÍŘ

Ročník 2014

Představení nominované firmy

3. místo v kategorii TRADICE Českého Goodwillu 2014: Firmu Keramika z Podloubí založil Petr Uhlíř z Českých Budějovic  v lednu 1989. Má vlastní dílnu a výrobu tradiční ručně točené, zatáčené, zdobené keramiky jak užitkové tak i dekorativní v Jelmu u Českých Budějovic.

Veškerá výroba probíhá klasickou starou technologií, která je přenesena z dílny založené před 130 lety. Jde o technologii pálení výrobků dřevem v Kasselské peci, při které vzniká zahradní a užitková kamenina (hrnce, misky a sádláky našich babiček). Většina tvarů z keramické výroby i z hrubé hrnčiny vychází z tradičních jihočeských tvarů upravené našim dnes již nežijícím výtvarníkem, panem Antonínem Škodou.  

Firma dále vytváří originály interiérových a zahradních plastik, reliéfů a obkladů z vysoce páleného šamotu a kameniny. Předvádí se zde i točení na hrnčířském kruhu, tradiční prodej výrobků z nůší a žebřiňáků se slámou na řemeslných a historických trzích po Čechách i na Moravě. Prodavači jsou v lidových nebo historických kostýmech. Prodej výrobků zabezpečuje firma sama, přímo v dílně na Jelmu u Českých Budějovic a na jarmarcích během roku po celé České republice i na Slovensku.

Keramika z podloubí je členem prestižního Sdružení lidových řemeslníků a výrobců České republiky ( SLŘaV ), kterému Petr Uhlíř také předsedal. Za 25 let svého působení je Keramika z Podloubí známá díky kvalitní tradiční výrobě a solidnímu přístupu k zákazníkům.

Zakladatel firmy, Petr Uhlíř je absolventem Keramické školy v Bechyni, se kterou i nadále spolupracuje. V centru Českých Budějovic vytvořil areál Staročeský Dvůr, ve kterém se pořádají různé lidové, kulturní a společenské akce, jako např. zdobení a stavění máje, Masopust, Mikulášské a Vánoční nadílky aj. Dále se zde pořádají ukázky výroby různých tradičních lidových řemesel, ale také divadla, koncerty či výstavy (Tono Stano, Reon, Robert Vano a další). Návštěvníkům se také nabízejí různé kurzy, exkurze a prohlídky keramické dílny. 

Pet Uhlíř mimo jiné pozvedl Městské trhy v Českých Budějovicích a Plzni a přeměnil je na čistě stylové řemeslné jarmarky. Vymyslel a 6 let pořádal Selské Slavnosti pro obec Holašovice (zapsána na seznamu UNESCO). Rovněž se podílí na pořádání různých akcí s charitativním zaměřením. Podporuje postižené, pro něž pořádá speciální trhy, dětské domovy, Červený kříž, či Dětské centrum Arpida České Budějovice.

Hrnčíř Petr Uhlíř prezentuje své řemeslo nejen doma v muzeích a skanzenech (Rožnov pod Radhoštěm, Strážnice, Veselý kopec, atd.), ale šíří jeho věhlas také v zahraničí (USA, Anglie, Německo, Rakousko, Slovensko, Madarsko).

Firma sídlí v Jelmu u Českých Budějovic, Jihočeský kraj

Slušnost a Tolerance

3 otázky pro nominovanou osobu

Odpovídá pan Petr Uhlíř, hrnčíř

Jaké byly Vaše pocity, když jste o Vaší nominaci do ČESKÉHO GOODWILLU dozvěděli?

„Potěšilo mne to a donutilo zamyslet se nad uběhlým životem.“

Proč jste se rozhodli Vaši nominaci do projektu ČESKÝ GOODWILL přijmout?

„Rád bych ukázal, že v naší vlasti žijí slušní a velmi schopní řemeslníci.“

Jaký je Váš nejčastější projev dobré vůle?

„Podporuji slabé... neustoupím silným…“

Důvod nominace

„Pan Uhlíř je nesmírně pracovitý, velmi spolehlivý, rovný chlap, který nikdy nevolil komunisty, umí držet své slovo a navíc má dobrý smysl pro humor.“

Nominační kategorie

Tradice

Nominoval/a:

jeden z mých studentů angličtiny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů