Český Goodwill 2024

Hledáme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

NOMINUJTE TEĎ

Krejčovství Dotchi

Tomáš Dočkal

Ročník 2018

Představení nominované firmy

Tomáš Dočkal je krejčí, módní návrhář a lektor působící v oblíbeném brněnském krejčovství pod vlastní módní značkou Dotchi. Krejčovskému řemeslu se věnuje již od svých 16 let. V době, kdy začínal na svém jménu pracovat, byl už kdysi celosvětově vyhlášený textilní průmysl v České republice takřka ten tam. Byl problém nejen sehnat materiály, ale i získat praxi. Cesta k vlastnímu krejčovství byla tudíž velmi trnitá a zdlouhavá. Obchody neměly kvalitní látky a firmy zabývající se výrobou oděvů nepřijímaly zaměstnance, ale spíše je propouštěly. Většinu řemesla se tudíž musel Tomáš naučit vlastní praxí. Dlouhá léta byl současně zaměstnán i v jiných profesích a odvětvích. Krejčovině však bez ustání obětoval téměř veškerý volný čas a vydělané prostředky. Odhodlání jít si za svým snem se vyplatilo a v současnosti se již plně věnuje krejčovskému řemeslu.

Zabývá se návrhy, střihačskými pracemi a vlastnoručním zhotovováním oděvů. Vedle individuálních zakázek zároveň šije stylizované firemní oděvy, se kterými se můžete setkat v designových kavárnách a restauracích.  Nebrání se ani spolupráci s konkurenčními podniky, jako jsou luxusní krejčovství nebo začínající módní značky, v současnosti např. Paratus, jimž je nápomocen nejen odborným poradenstvím, šitím prototypů pro nové kolekce, ale i finálních zakázek.

Své zkušenosti také předává veřejnosti formou kurzů šití. Jako lektor učí nadšence či budoucí švadlenky všemu, co se za léta vlastní praxí a chybami naučil. Tomáš je krejčím, který nesnáší fušeřinu a věnuje se každé zakázce naplno tak, aby mu byla tou nejlepší vizitkou.

Když něco děláte naplno, není možné neuspět. 

Mapa
Firma sídlí v Jihomoravském kraji

3 otázky pro nominovanou osobu

V čem vidíte největší překážky podnikání?

Konkrétně v mém oboru je to fakt, že se v dnešní době takřka nikde nevyučuje krejčovský obor a zbylo málo lidí, kteří by obor uměli na odbornější úrovni, vykonávali ho pořádně a s chutí. Pro mě to ve výsledku znamená problém rozšířit se.

Zbývá Vám čas na koníčky? Pokud ano, jaké provozujete?

Měl jsem to štěstí, že má práce se stala zároveň i mým koníčkem. Když si najdu volnou chvíli, kreslím například portréty, ale spíše volný čas věnuji dětem a rodině. Když je možnost, jedeme někam na výlet, nejčastěji do přírody tady na Moravě.

Kterou z Vašich vlastností si myslíte, že nese Vaše okolí s nejmenší libostí?

Nikdo mi to ještě otevřeně neřekl, ale jak to sleduji u svého otce, všiml jsem si i u sebe, že občas mám sklony být pedant.

Odpovídal Tomáš Dočkal, majitel Krejčovství Dotchi

Důvod nominace

Dobrý den, ráda bych touto cestou do projektu Český Goodwill nominovala pana Tomáše Dočkala – zakázkového krejčího, módního návrháře a v neposlední řadě také lektora. Přes nesnadné několik let trvající začátky a bez podpory okolí se nenechal odradit od svého snu a od základů vybudoval dnes již úspěšné a oblíbené krejčovství, které navazuje a dále rozvíjí tradice starých zakázkových krejčovských dílen. Při své práci upřednostňuje kvalitu před kvantitou, o čemž svědčí postupně se rozrůstající okruh jeho spokojených a opětovně se vracejících zákazníků. Pan Dočkal klade velký důraz na individuální osobní přístup k jednotlivým klientům a svým zákazníkům vychází maximálně vstříc. Klient se tak bez nutnosti odborných znalostí stává spoluautorem svého oděvu a oblečení, jež si poté z krejčovství odnáší, je vždy zhotoveno z těch nejkvalitnějších dostupných materiálů. Precizní řemeslné provedení je samozřejmostí, ať už si objednáte společenský či volnočasový oděv. Své znalosti, zkušenosti a dovednosti si pan Dočkal nenechává pro sebe, ale ochotně je předává dál zájemcům z řad široké veřejnosti a to prostřednictvím individuálních kurzů šití. Mnozí účastníci navštěvují kurzy dlouhodobě, výjimkou není i více než roční pravidelná účast. Přitom mají kurzisti možnost sami si zvolit typ oděvu, který si chtějí ušít a poté jsou krok za krokem seznamováni s jednotlivými postupy vedoucími až k finálnímu vlastnoručně zhotovenému výrobku. V neposlední řadě pan Dočkal také pomáhá klientům, kteří by si rádi založili vlastní módní značku, ale k realizaci jejich snu jim chybí potřebné odborné znalosti, zkušenosti i dovednosti. Stál u zrodu několika dnes již úspěšných oděvních značek, kterým pomáhal zařídit vše potřebné a vypracovával nejen střihy, ale i prototypy oděvů a následně první módní kolekce. Přispívá tak k celkovému znovu obrození v nedávné minulosti u nás zničeného textilního průmyslu i přesto, že mu zásluhy za většinu těchto projektů nejsou veřejně přiznány a člověk se o nich dozví až při osobním setkáním s ním. Vážím si jej především pro jeho poctivost, férový přístup, ochotu mnohdy nezištně pomáhat svým klientům, ale také pro snahu o obnovu tradice vyhlášených českých krejčovských dílen a salónů.

Nominační kategorie

Inovace

Nominoval/a:

přítel(kyně)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů