Gratulujeme všem a oceněným a nominovaným!

finalisti

BARVY FRAMAR s.r.o.

Jiří Martínek

Ročník 2018

Představení nominované firmy

FRAMAR je rodinná firma se 113letou tradicí, kterou v roce 1905 založil František Martínek. Byl to živnostník houževnatého typu, člověk vytrvalý, který se nevzdal ani po nezdarech. Ve své dílně zaměstnával 3-5 dělníků v létě, v zimě pracoval sám. Celoročně vyráběl asi pět tun barev. V roce 1919 nastoupil do firmy jako učeň syn František junior a stavební konjunktura po první světové válce zdvojnásobila objem výroby.  

Mladý František Martínek byl velmi schopným obchodníkem stejně jako jeho otec. Navíc měl – na tu dobu neobvykle – otevřený přístup ke svým zaměstnancům. Pod jeho taktovkou se firma ve 30. letech 20. století rychle rozrůstala. Vybudoval nový výrobní závod v pražských Modřanech a otevřel krám v Pařížské ulici. Část výroby představovaly olejové barvy pro umělce a do obchodu v Pařížské mířilo stále více odběratelů zvučných jmen československého malířství – Lada, Tichý, Hoffman a další.

Druhá světová válka zasáhla do života firmy dramaticky. František Martínek byl zatčen a uvězněn. Při Pražském povstání (5.-9.5.1945) vyhořel obchod a sklad v Pařížské ulici. Modřanská továrna však újmu neutrpěla a výroba se v ní rozběhla už 15. května 1945. Úspěšný rozvoj firmy byl ale záhy opět přerušen – v březnu 1949 na ní byla uvalena národní správa, zařízení továrny bylo sešrotováno a firma přestala na dlouhou dobu existovat. František Martínek skončil v komunistickém lágru v Jáchymově.

Pár týdnu od sametové revoluce se jeho syn Jiří pustil do příprav obnovy rodinné tradice prodeje nátěrových hmot. V roce 1991 mu byla v restituci vrácena část dílen, zbytku znárodněného majetku se dočkal až po dalších 8 letech soudních sporů. Veškeré strojové vybavení ale musel nakoupit znovu. Vše, co se vydělalo, investoval do postupného rozšiřování firmy.

V současnosti má firma 9 moderních tónovacích strojů, které namíchají tisíce různých odstínů barev v objemu od 1 litru, 7 000 registrovaných zákazníků, 12 zaměstnanců a vyhlídku na skvělou budoucnost – pod vedením vnučky Moniky bude rodinná tradice pokračovat už ve čtvrté generaci. 

V roce 1938 založil František Martínek junior tradici cyklistického závodu nesoucí jméno Framar. Velká cena Framaru je pořádána každoročně s výjimkou tří let a od roku 2000 je zapsána mezi 10 Velkých cen sprinterů světového poháru Mezinárodní cyklistické unie. Díky sponzorství firmy Framar je zachována tradice tohoto závodu i odkaz jejího zakladatele, který byl sám velkým sportovcem a jako československý reprezentant se opakovaně umístil na předních příčkách ve světovém cyklistickém šampionátu.

Komplexní zásobování zákazníků nejen kvalitními produkty, ale také profesionální poradenskou službou, kdy provázíme zákazníka od povrchových úprav až po hotové dílo.

Mapa
Firma sídlí v Praze

3 otázky pro nominovanou osobu

Kdo je Vaším vzorem osobním, případně podnikatelským vzorem?

Dědeček a otec, kteří tuto firmu založili a udrželi i v dobách totalit.

Jakou vlastnost považujete za svoji nejsilnější stránku?

Určitě vytrvalost. Já začínal s rozkradenou budovou a 300 000 v kapse, jako odškodné. A to nezmiňuji povodně, krátce po znovuzbudování, a krizi v roce 2008.

Kterou z Vašich vlastností naopak dle Vašeho názoru nese Vaše okolí s nejmenší libostí?

Vnučka říká, že jsem na svůj věk až moc hyperaktivní.

Odpovídal Jiří Martínek, majitel firmy FRAMAR

Důvod nominace

Co si na Framaru vážím nejvíce je jeho houževnatost, vytrvalost všech těch, co jím za posledních 113 let prošli. Počátek této firmy se totiž datuje už za Rakouska-Uherska, přesněji od roku 1905. Od té doby se postupně z malé lakýrnické firmy o jednom člověku stala velká fabrika na výrobu barev, které se ve kvalitě výrobků mohli rovnat jen Švýcarko a Rakousko. Na výrobu a hlavně na její recepty se do Framaru chodili dívat a konzultovat ji s majitelem i velká umělecká jména tamní doby, jako například Josef Lada, Tichý nebo Hoffman. Když se Framaru dařilo, František Martínek (FRAntišek MARtínek) rád investoval do atletiky a sportu obecně. Framar tak například přispěl na stavbu Sokola v Modřanech nebo založil hned po Velké ceně Paříže druhý nejstarší závod v dráhové cyklistice na světě. Koná se dodnes. A když přišla II. světová válka Framar se přeorientoval na výrobu nedostatkového zboží, kterými byly například akvarely pro školy, pasty.. A pak F. Martínka odvedli do vězení a později do koncentráku. A on se po válce vrátil. A firmu znovu obnovil. A když se mu začalo dařit, tak ho komunistický režim raději zavřel do lágru v Jáchymově. Prostory Framaru byly zabaveny a následně vystřídaly několik majitelů a na konec všechno rozkradli a budova také značně utrpěla. A dnes? Po 113-cti letech tam ten Framar stále je. Stále na tom samém místě. Vybudovaný již potřetí od nuly. Vedený v řadě už čtvrtou generací. Stále v tom samém oboru. A sice to není miliardová firma se stovkou zaměstnanců, ale možná je to tak lepší, zachoval si tím totiž to rodinné kouzlo, a vstřícnost nejen k potřebám svých zákazníků, ale i zaměstnanců. Mnoho lidí taktéž oceňuje poradenství, které Framar nabízí zadarmo, a i to, že na jeho prodejnách pracují dlouholetí profesionálové. Možná pro tyto maličkosti se Framar při té velké konkurenci drží tak dlouho.

Nominační kategorie

Tradice

Nominoval/a:

rodinný příslušník

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů