Český Goodwill 2024

Hledáme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

NOMINUJTE TEĎ

Gloobe corp. s.r.o.

Martin Sedláček

Ročník 2018

Představení nominované firmy

Naturalis je rodinná firma sourozenců Sedláčkových. Z toho vzniká i celá filozofie firmy, Naturalis vnímají jako svého mladšího sourozence, sestru, kterou si vždy přáli.

V raném období svého podnikání dováželi vybrané superpotraviny (přírodní produkty, které mají mnohonásobně vyšší nutriční hodnotu než kterékoli jiné běžně dostupné potraviny a tím pozitivně působí na lidské zdraví) z USA, Indie, Srí Lanky a jiných zemí, které následně prodávali ve svém e-shopu. Jenže Martin přišel s nápadem vyvíjet a vyrábět své vlastní produkty, které chtěl prodávat i velkoobchodně ostatním firmám. Po podrobné analýze a systematické práci si svůj sen splnil. V současné době dodávají svá speciální smoothie (která slouží jako zdravá snídaně či svačina), superpotraviny, čokolády, čaje a ostatní produkty do firem jako je Mall.cz, Pilulka.cz, Rohlik.cz či společnost ALBI. V minulém roce zahájili expanzi, díky níž stabilně dodávají i do Velké Británie či Německa.

Hlavním důvodem k založení firmy byl nedostatek kvalitních superpotravin na českém trhu. Když už našli kvalitní výrobek, byl bohužel příliš drahý, než aby si ho mohli běžní lidé dovolit. Proto přišli s nápadem založit vlastní firmu a vložit do ní přesně to, co jim na trhu chybí. Skloubit kvalitní suroviny, vlastní recepturu, designový obal (s důrazem na „zero waste“) a to vše prodávat za přijatelnou cenu. Svou práci dělají s radostí a osobně vybírají i zkouší každý z nabízených produktů.

Kromě podnikatelských ambic se Sedláčkovi rozhodli i pomáhat ostatním lidem, kteří neměli takové štěstí, jako oni. Proto, mimo jiné, dávají práci lidem s Downovým syndromem či lehčím typem postižení.

Mapa
Firma sídlí ve Středočeském kraji

3 otázky pro nominovanou osobu

Jaké máte plány do budoucna?

Mým snem je jet jednou v tramvaji a slyšet dva lidi, kteří říkají: „Znáš značku Naturalis? Ti jsou skvělí, že jo? Určitě se na ně podívej! Já jsem u nich dnes znovu nakoupila a opět jsem spokojená.“ Pro to, aby se mi toto splnilo, jsem připraven udělat maximum. Mám-li se, ale zamyslet nad mým cílem z pohledu firemní strategie, tak je to určitě dvouciferný růst každým rokem. Rád bych se kompletně oprostil od veškeré operativy a vybudoval takovou firmu, kterou by (jak říká Warren Buffett) mohl řídit i „chleba se šunkou“. Čili nastavit tak kvalitní procesy, které by eliminovaly chyby téměř na nulu. Tak soběstačnou firmu, která by ustála jakoukoli krizi. A přes co k tomu vede cesta? Přes tvrdou práci. Rád bych se dostal do všech krámků se zdravou výživou. Rád bych, aby lidé místo ranní kávy pili naše smoothie. Rád bych dovážel zboží do okolních i vzdálenějších zemí. A rád bych byl uznávaným a silným brandem nejen v očích zákazníků, ale i v očích ostatních oborových i mimo oborových firem.

Zbývá Vám čas na koníčky? Pokud ano, jaké provozujete?

Jelikož jsem byl relativně aktivní od útlého dětství, řadu koníčků jsem si přenesl i do dospělosti. Z některých jsem vyrostl, některé nahradilo podnikání, nicméně stále si najdu čas na lyže. V 18 letech jsem si udělal instruktorský průkaz a od té doby pravidelně jezdím se základními školami na lyžařské kurzy, kde učím děti lyžovat a běžkovat či jim přednáším o historii či metodice tohoto sportu. Mým dalším koníčkem je bojové umění Taekwon-do, kterému jsem propadl v 10 letech. Zde jsem kromě spousty kamarádů, zážitků a odolnějšího ducha získal i černý pásek.

Jakou vlastnost považujete za svoji nejsilnější stránku?

Mou zřejmě nejsilnější stránkou je sebekázeň. Zpravidla neopustím danou činnost do té doby, než je kompletně hotová. Všechny své síly koncentruji na jednu danou věc. Obětuji jí téměř vše. Dny, noci, volnočasové aktivity, peníze, mnohdy i mé oblíbené činnosti či sporty. Nicméně dokud daný projekt není hotový, nedá mi spát. Myslím na něj ve dne i v noci. S ostatními lidmi se bavím pouze o něm. Kudy chodím, tudy čerpám inspiraci. Dělám si poznámky, nahrávám si myšlenky na diktafon. Do sprchy jsem si přimontoval speciální voděodolnou tabuli, abych v případě potřeby měl kam zapsat ad-hoc nápad, jak něco vylepšit.

Odpovídal Martin Sedláček, spolumajitel firmy Naturalis

Důvod nominace

Martin svou firmu založil již při studiu na vysoké škole. Budoval ji od píky a sám. Přes den byl ve škole, odpoledne řešil vývoj svých produktů, obchod a strategii a po večerech programoval. Skloubit učení, semestrální práce a firmu (obchod, marketing, komunikaci s pěstiteli, celní správou či čistou operativu v podobě komunikace se zákazníky), nebylo jednoduché. Denně vstával za tmy a domů se vracel v době, kdy běžní lidé už dávno spí. A víkendy? Ty místo na hřišti trávil u počítače s resty, které se za uplynulý týden nakupily. Sice říkal, že mu to nevadí, ale bylo na něm vidět, jak se jeho síly ztenčují. Aby toho nebylo málo, přihlásil se do podnikatelského inkubátoru, kde byl odbornou porotou vybrán mezi TOP 3 nejúspěšnější projekty. Na jeho tváři sice byla vidět radost, ale v duši toto ocenění bral jako veliký závazek. A proč se rozhodl jít právě touto cestou? Rozhodně nešlo o touhu zbohatnout. Takovéto firmy většinou (a je to správně) moc dobře nedopadnou. Jeho pohnutky byly zcela jiné. Podnikání bylo a je jeho vášní, zálibou a životní cestou. Někoho přitahují auta, někoho dobré jídlo a jeho úspěšní lidé a příběhy, které jsou za nimi. Díky svému odhodlání vybudoval firmu, která vyrábí zdraví prospěšné produkty, které následně dodává společnostem jako jsou Mall.cz, Pilulka.cz, Amazon či síť Albi. Tím to ale nekončí. Jeho sociální a environmentální cítění zapříčinilo snahu dělat svět lepším místem (či alespoň svou troškou přispět do mlýna). Nejen, že jeho filosofie vychází z konceptu „zero waste“, všechny suroviny potřebné k výrobě jeho produktů jsou pěstovány ekologicky, pomáhají lidem se zdravotními problémy, ale též, v rámci spolupráce s chráněnou dílnou, dává práci lidem s lehčím mentálním postižením jako je např. Downův syndrom. Tuto mou nominaci dávám Martinovi jako svůj dar za jeho odhodlání dělat tak těžkou práci a přitom s dobrými úmysly.

Nominační kategorie

Mecenáš

Nominoval/a:

rodinný příslušník

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů