12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

Bohempia s.r.o.

Tomáš Rohal

Ročník 2017

Představení nominované firmy

Bohempia je česká firma založená v roce 2015, která se zabývá výrobou a prodejem konopného oblečení, tenisek a doplňků. Název Bohempia vznikl složením slov Bohemia a slova “hemp“ co je anglický termín pro technické konopí. S technickým konopím jsem se poprvé setkal před cca 20 lety a potom podruhé, už vážněji, během studují na vysoké škole. Byl jsem okouzlen nejen ekologický benefity pěstování konopí vůči bavlně, ale také funkčními vlastnostmi konopí jako textilie.

Novým objevem pro byla také dlouhá historie využívání konopí a jeho nezastupitelné role v historii lidstva. Podiven jsem byl nad tím, že tato úžasná rostlina a její technické využití je téměř zapomenuté. Založení firmy předcházelo intenzivních 18 měsíců bádání, zkoušení a hledání dodavatelů. Veškerá naše výroba je situována v České republice – od předení, přes tkaní a pletení, praní a barvení až po finální šití oblečení nebo výrobu tenisek. Pouze samotné konopí pochází z Francie nebo Rumunska.

V současné době Bohempia nabízí ucelenou kolekci 5 stylů konopných tenisek, trička, mikiny, ponožky, opasky, čepice, batohy.  Firma provozuje svůj vlastní kamenný obchod v pražské Karlíně a také e-shop. Kromě vlastních produktů prodáváme také konopné potraviny, mastičky a kosmetiku, vše od českých výrobců. Kromě ČR je možné koupit naše konopné výrobky také na Slovensku, Rumunsku, Finsku, Německu, Nové Zélandu, nicméně nové trhy rychle přibývat.

Hlavními hodnotami jsou pro nás udržitelnost a zodpovědnost. Jsme také držitelem certifikace PETA pro veganskou módní značku, jsme první česká módní značka s tímto certifikátem.

Vše, co děláme, je protkáno konopím.

Mapa
Firma sídlí v Praze

3 otázky pro nominovanou osobu

Jaké byly Vaše pocity, když jste o Vaší nominaci na ocenění Český Goodwill dozvěděl?

Nejdříve udivení a pak radost.

Proč jste se rozhodl Vaši nominaci na ocenění Český Goodwill přijmout?

Je to pro nás ocenění našeho udržitelného přístupu k módě a tomu, co děláme – ekologický a funkční materiál, česká výroba, „Slow Fashion“, využívání recyklovaných a recyklovatelných obalů, dostupná cenotvorba. 

Jaký je Váš nejčastější projev dobré vůle?

Snažíme se inovativně využít tradiční skvělý materiál, který má dlouhou, bohužel přerušenou, historii, a dát mu novou budoucnost.

Podporujeme různé charitativní projekty, tím že jim např. do dražeb dáme zdarma naše produkty.

Vyrábíme v ČR za vyšších nákladů než levný dovoz z Asie a prodáváme naše produkty za přijatelné ceny.

Odpovídal Tomáš Rohal, jednatel firmy Bohempia

Důvod nominace

Díky řadě pozitivních vlastností konopného vlákna jsou hand-made produkty značky Bohempia vysoce funkční, ekologické a nadčasové. Lokální výrobou značka navíc podporuje český textilní průmysl a pomalou módu. Cílem zakladatele Tomáše Rohala je návrat k tradici a nabídnout udržitelné řešení ekologické i sociální problematiky na světovém trhu s textilem a oblečením. Na rozdíl od bavlny může být totiž konopí pěstováno v našich klimatických podmínkách, bez spotřeby nežádaných pesticidů, a proto není nutný jeho dovoz. Tím se snižují náklady na dopravu i velká zátěž našeho životní prostředí. Tomáš Rohal mnoho let působil v mezinárodní společnosti zaměřené na výrobu technických plynů a v dalším zaměstnání se profesně věnoval energetice a obnovitelným zdrojům. Vedle své kariéry se však zabýval myšlenkou založit vlastní značku s konopnými produkty a vytvořit společensky zodpovědný start-up, který podpoří právě i lokální výrobu, již expanze asijských výrobků potlačila a vrátit konopné vlákno zpět do každodenního života lidí. Po několika letech průzkumu a vývoje myšlenky se pod značkou Bohempia začal zabývat tuzemskou výrobou a prodejem oblečení a produktů do domácnosti z konopí.

Nominační kategorie

Inovace

Nominoval/a:

obchodní partner

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů