Air Park

Karel Tarantík

Ročník 2017

Představení nominované firmy

Toto nevšední muzeum techniky je soukromá sbírka rodiny Tarantíků. Otec Karel se synem Milošem založili Air Park v roce 1993 a stále jej vylepšují. Svým rozsahem a kvalitou exponátů se jejich Air Park zařadil mezi nejatraktivnější muzea techniky v České republice. Návštěvníci muzea mají dokonce možnost nastoupit do mnoha exponátů, jako jsou tanky, letadla a vrtulníky.

Celý areál je rozdělen do tří částí:

  • základní oddělení
  • speciální oddělení (pro fandy techniky letadel)
  • depozitář (na zvláštní povolení)

V roce 2017 slaví náš Air Park ve Zruči 25 let. Sice sbíráme a zachraňujeme letadla od roku 1990, ale to jsme měli jen pár kusů v naší rodné sousední obci Druztová. Základem místa pro Air Park Zruč se stal letoun IL-14FG, který už se k nám nevešel a starosta obce nám neumožnil pro něj získat příhodné místo. Na Vánoce 1992 jsme přivezli na louku Air Parku první kus – vrtulník Mi-8. IL-14FG jsme sem vozili po částech.

Čelní poutač v našem muzeu je TU-104, který byl umístěn poblíž vchodu do muzea tak, aby částečně vyčníval směrem k parkovišti. Účelem tohoto umístění bylo využití křídel letadla k poskytnutí stínu pro automobily návštěvníků.

Naše největší a nečekaná novinka je vládní letoun TU-154M. Celá akce byla dobře zveřejněna v tisku, televizi a také na internetu (viz Druhé „Tůčko“ zachráněno!). Kvůli tomuto kusu budeme dělat velké přesuny našich letadel v expozici i depozitáři.

Mapa
Firma sídlí v Plzeňském kraji

Důvod nominace

Pan Tarantik a jeho syn, Miloš, obětovali značný čas a finanční prostředky, aby zachovali kus historie letectví. Vše dělají s láskou a obětavostí. Muzeum tvořili pouze vlastními silami, což je velmi obdivuhodné.

Nominační kategorie

Tradice

Nominoval/a:

návštěvník

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů