12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

Air Park

Karel Tarantík

Ročník 2017

Představení nominované firmy

Toto nevšední muzeum techniky je soukromá sbírka rodiny Tarantíků. Otec Karel se synem Milošem založili Air Park v roce 1993 a stále jej vylepšují. Svým rozsahem a kvalitou exponátů se jejich Air Park zařadil mezi nejatraktivnější muzea techniky v České republice. Návštěvníci muzea mají dokonce možnost nastoupit do mnoha exponátů, jako jsou tanky, letadla a vrtulníky.

Celý areál je rozdělen do tří částí:

  • základní oddělení
  • speciální oddělení (pro fandy techniky letadel)
  • depozitář (na zvláštní povolení)

V roce 2017 slaví náš Air Park ve Zruči 25 let. Sice sbíráme a zachraňujeme letadla od roku 1990, ale to jsme měli jen pár kusů v naší rodné sousední obci Druztová. Základem místa pro Air Park Zruč se stal letoun IL-14FG, který už se k nám nevešel a starosta obce nám neumožnil pro něj získat příhodné místo. Na Vánoce 1992 jsme přivezli na louku Air Parku první kus – vrtulník Mi-8. IL-14FG jsme sem vozili po částech.

Čelní poutač v našem muzeu je TU-104, který byl umístěn poblíž vchodu do muzea tak, aby částečně vyčníval směrem k parkovišti. Účelem tohoto umístění bylo využití křídel letadla k poskytnutí stínu pro automobily návštěvníků.

Naše největší a nečekaná novinka je vládní letoun TU-154M. Celá akce byla dobře zveřejněna v tisku, televizi a také na internetu (viz Druhé „Tůčko“ zachráněno!). Kvůli tomuto kusu budeme dělat velké přesuny našich letadel v expozici i depozitáři.

Mapa
Firma sídlí v Plzeňském kraji

Důvod nominace

Pan Tarantik a jeho syn, Miloš, obětovali značný čas a finanční prostředky, aby zachovali kus historie letectví. Vše dělají s láskou a obětavostí. Muzeum tvořili pouze vlastními silami, což je velmi obdivuhodné.

Nominační kategorie

Tradice

Nominoval/a:

návštěvník

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů