12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

Cesta domů, z.ú. – PAN MAREK UHLÍŘ

Ročník 2015

Představení nominované firmy

Cesta domů je nezisková organizace, která prostřednictvím služeb mobilního hospice umožňuje pečování o nevyléčitelně nemocné a umírající v jejich přirozeném prostředí a nabízí podporu jejich blízkým. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které směřují ke zlepšení péče o umírající. Nabízí vzdělávací aktivity, provozuje webové portály, nakladatelství a specializovanou knihovnu. Veřejně prosazuje přijetí vědomí, že umírání je důležitá součást života.

Cesta domů vznikla v roce 2001, původně jako občanské sdružení usilující o zásadní zlepšení péče o nevyléčitelně nemocné, umírající a jejich rodiny v České republice, když se několik přátel prvního dubna 2001 v obývacím pokoji nad konvicí s čajem odhodlalo zkusit udělat pár kroků, které by pomohly lepší péči o umírající lidi v naší zemi.

Začátky byly klopotné, ale i veselé a zázračné zároveň. Inspirací pro projekt byl vídeňský mobilní hospic. V následujícím roce byla založena poradna domácí hospicové péče a v roce 2003 již začal pracovat domácí hospic. S prvními pacienty přicházeli do Cesty domů také první zaměstnanci a dobrovolníci.

Dnes doprovodí sestry, lékaři, sociální pracovníci, terapeuti, asistenti odlehčovacích služeb a dobrovolníci posledními dny a týdny života s nevyléčitelnou nemocí ročně 200 pacientů, u nichž vykonají asi 3600 domácích návštěv. Specializovaná poradna pro pečující z celé republiky vyřídí 2300 kontaktů s lidmi, kteří zvažují péči o svého blízkého nebo potřebují v péči poradit, a odlehčovací služby odpracují v rodinách klientů téměř 6000 hodin.

To vše zcela bez úhrady ze zdravotního pojištění – a aby služba byla dostupná všem bez rozdílu, je rozpočet organizace ve výši cca 25 mil. Kč tvořen z větší části z darů a veřejné sbírky.

Letos Cesta domů spolu s dalšími mobilními hospici prosadila pilotní program úhrady, ve kterém VZP pokusně proplatí část nákladů na péči u asi ¼ pacientů, jako první krok k hlavnímu cíli: změnit způsob, jakým se v Česku umírá.

V posledním roce také Cesta domů spustila na území Prahy službu pediatrické mobilní paliativní péče pro umírající děti.

Cesta domů sídlí v kraji Hlavní město Praha

Podporujeme důstojné umírání.

3 otázky pro nominovanou osobu

Odpovídá Marek Uhlíř, ředitel Cesty domů

Jaké byly Vaše pocity, když jste o Vaší nominaci na ocenění ČESKÝ GOODWILL dozvěděli?

Nejistota – z kontextu nominace jsme rozuměli, že cena je spíše určena podnikatelským subjektům, které věnují část své energie i finančního zisku na to, aby změnili společnost k lepšímu. A to my nejsme. Nicméně, po ujištění, že cena je otevřena i neziskovým organizacím, které umožňují prostřednictvím své činnosti postupnou proměnu naší společnosti, jsme nominaci přijali.

Proč jste se rozhodli Vaši nominaci na ocenění ČESKÝ GOODWILL přijmout?

Zejména z pocitu závazku vůči některému z našich podporovatelů, který – jak víme, aniž bychom znali jeho jméno – nás nominoval. Cesta domů je, pokud víme, jediné české zdravotnické zařízení, jehož rozpočet tvoří z většiny dary téměř tří tisíc lidí, s průměrnou výší daru 200 Kč. Tato organizace stojí a padá s podporou mnoha a mnoha lidí, kteří oprávněně doufají, že jejich dvoustovka změní svět alespoň jednomu z našich pacientů v místo, které se dá snesitelným a důstojným způsobem opustit.

Jaký je Váš nejčastější projev dobré vůle?

Cesta domů neposkytuje zdravotní péči, která by byla výrazně odlišná od té, kterou lidé dostávají v nemocnici. Většina našich pacientů ale velmi oceňuje fakt, že se u nás setkává s lidským vztahem, upřímným zájmem, partnerským přístupem – tedy vlastně s věcmi, které jsou velmi jednoduché, ale v uplynulých desetiletích jako by se ze vztahu zdravotníků a pacientů vytratily. A v situaci, kdy většina našich pacientů má před sebou při přijetí do péče méně než 15 dní života, se bez nich medicína neobejde.

Důvod nominace

Hospic Cesta domů se snaží zajistit jednotlivcům důstojný a poklidný odchod z tohoto života, přípravu na smrt, která je přirozenou a nedílnou součástí lidského života, a také smíření se s vlastním osudem a proběhlým životem. Usnadňuje tak poslední cestu a rozloučení všem, kterých se týká. Zároveň se snaží informovat veřejnost o podmínkách důstojné smrti a také iniciovat diskusi na toto téma napříč věkovými skupinami. Výsledkem je zvýšení možnosti, že lidé nebudou umírat sami a budou umírat spokojeni, což vnímám jako velmi důležité a ocenění hodné.

Nominační kategorie

Partner

Nominoval/a:

obdivovatel, podporovatel

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů