12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

Etnetera a.s. – PAN MARTIN PALIČKA

Ročník 2015

Představení nominované firmy

ETNETERA je česká společnost se sídlem v Praze. Od svého založení v roce 1997 je plně vlastněna soukromým českým kapitálem, zvyšuje svůj obrat a počet zaměstnanců i získaných ocenění.

Před více než osmnácti lety se dva studenti ČVUT, Martin Holečko a Václav Bittner, shodli, že by nebylo špatné si při studiu přivydělat výrobou webových stránek. Internet byl sotva narozené dítě, podmínky k podnikání spartánské a počáteční kapitál tvořily pouze dva počítače s modemem. Největší devizou tak zůstalo nadšení.

Studentská firma, jejímž původním smyslem byl pouze přivýdělek při škole, se za dobu své existence rozrostla do podoby stabilní české společnosti, která má v současnosti více než 120 zaměstnanců a jejíž roční obrat přesahuje 160 milionů korun.

Firma si ale nenechává radost pro sebe. Pomoc druhým pro ni neznamená jen poskytnutím finančních prostředků. Na dobrou věc raději přispěje vlastníma rukama i hlavou tak, aby obě strany propojila a sblížila. Etnetera takovým aktivitám neříká CSR, ale přirozená lidskost. Podpořila například TEDx, Českou abilympijskou asociaci, projekt Rekola, spolek Jeden na Jednoho, Rodinné centrum Havránek Veltrusy, Nadaci Leontinka nebo lamu Guanako v ZOO Praha. V letech 2008 až 2014 také organizovala vlastní projekt "12 pro 12", což je zkrácený název akce "Dvanáct měsíců pro dvanáct neziskovek". V rámci této akce firma nabízela neziskovým organizacím jeden měsíc bezplatného využití vlastní reklamní plochy směřující do frekventované ulice Milady Horákové.

Firma sídlí v kraji Hlavní město Praha

"Upřednostňujeme dlouhodobou spolupráci před krátkodobými zisky podle hesla „neprodáme za dnešekzítřek“."

3 otázky pro nominovanou osobu

Odpovídá Martin Palička výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Etnetera

Jaké byly Vaše pocity, když jste o Vaší nominaci na ocenění ČESKÝ GOODWILL dozvěděl?

Samozřejmě mě nominace potěšila. Celých 18 let fungování naší firmy podnikáme způsobem, který nám přijde férový a lidský. Přál bych si, aby takový přístup byl standardem, nikoliv důvodem ke sbírání ocenění.

Proč jste se rozhodl Vaši nominaci na ocenění ČESKÝ GOODWILL přijmout?

Jsme sice skromní, ale každé ocenění nás těší a nebráníme se mu. Účast v projektu nám také dává možnost se potkat s podobně smýšlejícími lidmi.

Jaký je Váš nejčastější projev dobré vůle?

Otevřenost ke kolegům: poslouchat jejich názory, inspirovat se jejich nápady, podporovat jejich iniciativy.

Důvod nominace

Etneteru založili dva kamarádi během studia ČVUT v roce 1997. Ani po 18 letech fungování s korporátními klienty a překročení hranice 100 zaměstnanců se z ní nevytratilo rodinné kouzlo a legrace. Před 3 lety jsme se vydali cestou budování tzv. „svobodné firmy“. Její idea je založená na důvěře a vysoké míře volnosti. Čtvrtina zisku se dělí transparentně mezi zaměstnance, kteří si ji rozdělují v rámci týmů. Management nemá žádné benefity ani prominentní parkovací místa. Naopak odměňujeme loajální zaměstnance: za každých 5 let ve firmě 5 dnů dovolené ročně navíc, za 10 bonus na zotavenou ve výši 100 000 Kč.

Příjemný je i každodenní život v nových prostorech v holešovickém přístavu. Máme tu tělocvičnu, relaxační zónu i sprchy pro ty, co do práce jezdí na kole nebo chodí během pracovní doby běhat. V květnu letošního roku jsme ve spolupráci se společností Wellnesia spustili projekt “Zdravá firma”. Více než tři desítky přihlášených zájemců čeká v průběhu jednoho roku 6 workshopů zaměřených na zdravé stravování.

Etnetera se ke svému okolí chová lidsky a vstřícně hned v několika rovinách. Řadě neziskových organizací přispíváme tím, čím se živíme. Vyrábíme a provozujeme jim zdarma weby (např. Transparency International, Česká abilympijská asociace, Femancipation, atd.).

Dlouhodobě spolupracujeme s nadací Leontýnka a spolkem Jeden na jednoho. Tyto neziskové organizace pomáhají zrakově postiženým integrovat se do společnosti. Jezdíme jako traséři (vodiči zrakově handicapovaných sportovců) na triatlonech nebo zimních závodech na běžkách.

Lidé si do práce nechodí “jen pro peníze”, ale pracují v příjemném prostředí, atmosféře a s lidmi, se kterými si rozumí i mimo kancelář. Naše hodnoty se pak promítají i do vztahu ke klientům: cílevědomě jsme si vybudovali pověst spolehlivého partnera, který se orientuje na skutečné výsledky práce, drží slovo, umí přiznat chybu a má smysl pro humor.

Nominační kategorie

Partner

Nominoval/a:

zaměstnanec

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů