12 let oceňujeme firmy, kterých si lidé váží
Vy jste nominovali, vy rozhodnete!
Hlasujte a vyberte Osobnost Český Goodwill 2024
Nadační fond Archa
Daniel Low-Beer a Milan Šudoma
Ročník 2024
HlasujtePředstavení nominované firmy
Cílem projektu Nadačního fondu je zachránit chátrající továrnu v Brněnci, ve které se psala historie 19. a 20. století a jejíž součástí je zapomenutý bývalý koncetrační tábor, kde se Oskaru Schindlerovi podařilo zachránit téměř 1200 židovských vězňů. Celý svět tento příběh viděl, obdivuje a učí se z něj, ale my v ČR jej téměř neznáme. V srdci Evropy, na historické hranici Čech a Moravy stojí místo, které vybudovala rodina Low-Beerů a nastavila podnikání ve stejném stylu jako Tomáš Baťa, kde se v roce 1938 bojovalo o českoslovesnké hranice, kam Oskar Schindler přivezl židy z Polska a tím je zachránil ... a také místo, které začátkem 21. století téměř zmizelo z mapy, bylo zničeno, rozkradeno a nyní se pokouší znovu vstát.
Nadační fond spravuje polovinu brownfieldu, který má plochu cca 3,5 hektaru a kde se nacházejí tři kulturní památky - bývalé budovy koncentračního tábora. V jediné stále stojící tovární hale stavíme Muzeum přeživších, které ukáže příběhy těch, kteří přežili hrůzy války a dokázali pro tento svět něco udělat. Dokázali začít od nuly. Druhou polovinu plochy brownfieldu, který zabírá další 4 hektary, vlastní společnost stejného vlastníka LB - Sons s.r.o., která navazuje na tradici textilní výroby rodiny Low-Beerů a poprvé od roku 1938 opět začala vyrábět vlněný textil, módní kolekci a tkané koberce a deky s originálním designem. Cílem těchot aktivit je záchrana Schindlerovy archy a další rozvoj turistiky a výroby textilu v Brněnci.
Několikrát v životě je třeba začít od nuly a krok po kroku jít za svým cílem, který se splní.
3 otázky pro nominovanou osobu
Co Vás přivedlo do Vaší současné pozice?
Náhoda a poté pohlcení historií místa, odkazem historie a dílo předků.
Co Vás na Vaší současné pozici nejvíc těší?
Spousta malých kroků, které nás posunují k cíli. Zájem veřejnosti, školáků, studentů, učitelů i pamětníků nebo pozůstalých po zachráněných vězních.
Jaké máte plány do budoucna?
Rozvoj celého brownfieldu a potažmo i návrat textilní výroby, dokončení muzea a vytvoření unikátního hubu, kde se mohou setkávat lidé, kteří se dozvědí něco o historii, odkazu našich předků, textilní výrobě a kde se bude opět rozvíjet tradiční řemeslná a kreativní výroba s důrazem na inovace.
Odpovídal Milan Šudoma, manager projektu
Důvod nominace
Začala jsem s nimi spolupracovat, respektive jsme se (HELUZ) stali partnerem a já měla tu možnost s nimi být ve velmi úzkém kontaktu. Je to podle mě projekt, záměr, iniciativa, která se prostě podpořit musí. Zkusím to zkrátit, ale bude to těžké:) Příběh filmu Stevena Spielbergera asi všichni znají. Ale už se málo ví, že je to natočena na základě knihy Schindlerovy Archy od Thomase Keannelyho – což je Australan. No a jak se to stalo? To takhle australská ne úplně úspěšný spisovatel šel do nově otevřeného krámku (true story), který si nově otevřel jeden Žid. Jednou si začali povídat a on se ptá Keanellyho co vlastně dělá. A on že je spisovatel. A ten majitel krámku mu řekl, tak si sedněte, budete velmi bohatý, protože já vám řeknu příběh, který ještě nikdy nikdo neslyšel. Ten Žid byl jeden z těch 1200 Židů, kteří byli v Schindlerově arše zachráněni. Na začátku toho všeho stála rodina Löw Beerů, což byla velmi úspěšná podnikatelská židovská rodina spřažena nejen s Vilou Tugendhat. Nicméně když přišli nacisti, zabavili jim, krom jiného, i úspěšnou textilku v Brněnci. Kde se pak právě odehrál příběh Schindlerova seznamu. Po válce byla továrna znovu vrácena svému původnímu účelu, ale nikoli rodině Löw Beerů. Fungovala až do roku 2008, pak byla zdevastována, rozkradena atd… Před pár lety se Daniel Löw-Beer – vnuk Waltera Löw-Beera zařekl, že tento příběh nenechá zemřít. Ze svých soukromých zdrojů odkoupil veškeré pozemky a budovy, které dřív právoplatně náležely jeho rodině, ale nikdy jim nebyly navráceny. A rozhodl se vybudovat Muzeum Přeživších. Což je naprosto unikátní projekt, jelikož se nejedná o památku pouze těch, kteří holocaust nepřežili, ale hlavně i na památku těch, kterým se přežít podařilo. Zajímavostí je, že až v nedávné době, poté, co Daniel vše koupil, bylo umožněno panu Keannelymu a Danielovi se přijet podívat přímo na místo. A tak poprvé po těch letech a poprvé od sepsání knihy, se setkali přímo v Brněnci. Samozřejmě je velmi komplikované celý projekt zafinancovat, není možné vše jen táhnout ze soukromých zdrojů Daniela. Milan Šudoma, na kterého jsem dávala hlavní kontakt, je Čech, který to tu celé zaštiťuje, žije tím a má to jako své poslání a ví o tom úplně všechno. HELUZ, i já osobně, se snažíme pomoct, jak se jen dá – nedávno jsem tam dotáhla 40 novinářů, a dělala tam akci, aby se o tom prostě vědělo a psalo, protože to si prostě pozornost zaslouží a pořád je té pozornosti podle mě málo. A bez jejich (Danielova a Milanova) osobního goodwillu, by to prostě nešlo. A jejich odevzdání se tomu je absolutní.
Nominační kategorie
Nominoval/a:
obchodní partner