Český Goodwill 2024

Hledáme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

NOMINUJTE TEĎ

MATRAGI ATELIER s. r. o.

Blanka Matragi

Ročník 2022

Představení nominované firmy

Akademická malířka Blanka Matragi se narodila ve Světlé nad Sázavou do rodiny brusiče skla. V 70. letech vystudovat dva obory, sklářství a oděvní výtvarnictví. Při studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se seznámila se studentem ČVUT, Libanoncem Makramem Matragi, se kterým po svatbě odjela do Libanonu. Zde začala návrhářka okamžitě tvořit. Nejdříve u rodinné firmy Mekkawi, později již na vlastní pěst. V roce 1982 otevírá za obrovského zájmu médií svůj salon Blanka Haute Couture.

Skvěle odváděná práce, originalita a nezbytná dávka štěstí zajišťují návrhářce stále nové zákaznice, a to často z vysokých společenských kruhů. Díky doporučením spokojené klientely se Blanka postupem času dostává i do královských paláců v Perském zálivu. V roce 1987 například navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí.

Od roku 1997 se Blanka Matragi pravidelně vrací do České republiky, aby zde prezentovala svou Haute Couture tvorbu. Kromě vysoké krejčoviny navrhuje také porcelán, šperky, bytové doplňky, a v poslední době také kolekce nositelnější módy. Průřez její celoživotní tvorbou aktuálně nabízí výstava v Obecním domě s názvem Timeless.

Poslední tvorbu Blanky Matragi charakterizují čtyři elementy: země, oheň, voda a vzduch. Srdcovou záležitostí je pro ni inspirace kubismem, jedny z šatů jsou tak inspirované i Tančícím domem. Věrná ale zůstává i oboru sklářství, a to nejen ve své tvorbě. Podporuje řemesla, jezdí na různé workshopy, setkává se se studenty, kterým vštěpuje lásku k tradici a motivuje je řemeslo nepodceňovat. O svém životě napsala dvě knihy: Blanka Matragi (2006) a Jedu dál (2011). Za první jmenovou získala ocenění Český bestseller.

Za své dílo získala Blanka Matragi celou řadu cen u nás i v zahraničí, od roku 2000 je čestnou občankou města Světlá nad Sázavou, a aktuálně o jejím životním příběhu chystá Česká televize dokument, který uvede u příležitosti Blančina významného životního jubilea v příštím roce.

Chci posouvat hranice představivosti.

Mapa
Firma sídlí v Praze

Důvod nominace

Blanku Matragi obdivuji již od dětství. Blízko jejího ateliéru jsem měla školu a nebylo dne, kdy jsem se u její výlohy nezastavila. Inspirativní design neuchvacuje pouze mne a ostatní procházející, ale také královské rodiny na východě. A i když je známá převážně jako módní návrhářka, dělá design i v jiných uměleckých oborech. Často také spolupracuje s dalšími podnikateli. I když sama nejsem umělecky založený člověk, nahlížím na Blanku Matragi jako na jeden z našich národních klenotů, který se blyští i na mezinárodní scéně. Podnikatelka, umělkyně a Češka, která nám dělá jméno. Obdivuji a vážím si ji za to.

Nominační kategorie

Made in Czechoslovakia

Nominoval/a:

Obdivovatel

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů