NF Neuron ocenil nejlepší české vědce do 40 let

07/05/2015

Nadační fond Neuron ve středu v podvečerních hodinách oznámil jména pěti nových laureátů Ceny Neuron pro mladé vědce do 40 let. Šek na 250 tisíc korun společně se skleněnou plastikou získal v oboru medicíny docent Jaroslav Hrabák, v oboru chemie doktor Jan Macák, ve společenských vědách doktor Petr Koura, v matematice docent Stanislav Hencl a ve fyzice doktor Hynek Němec. Kromě předání cen mladým vědců během slavnostního večera odstartoval i nový ročník Expedice Neuron, projektu, jehož cílem je podpořit realizaci výzkumné expedice.

„Neuron má za sebou pět let, rozdal 30 milionů korun, začali jsme podporovat různé projekty malých dětí a na druhé straně končíme v seniorském věku. Bohdanu Pomahačovi bylo 43 let, když loni dostal cenu za přínos světové vědě,“ řekl na úvodu slavnostního večera garant NF Neuron pro obor medicíny profesor Josef Veselka.

Za uplynulých pět let, co Nadační fond Neuron funguje, se podle Veselky mnohé zlepšilo. Řada mladých českých vědců míří po absolvování studia do zahraničí. Poté se vrací do Česka, kde začínají pracovat na výzkumech dosahujících světové úrovně. 

Jako první si pro Cenu Neuron pro mladé vědce za rok 2015 v oboru fyziky přišel doktor Hynek Němec. Ten se zabývá zvýšením účinnosti fotovoltaických článků, u kterých je problémem jejich vysoká cena.

„Věcí ovlivňujících konkrétní účinnost fotovoltaického článku je celá řada. Jedním z důležitých procesů je transport nábojů složitějších článků. Všichni víme, že ty články jsou v současnosti velice drahé. To souvisí s tím, že jsou vyráběné na bázi objemového materiálu,“ řekl Němec. 

V oboru společenských věd si podle Neuronu cenu nejvíce zasloužil doktor Petr Koura, jenž se ve svém výzkumu zabývá českými moderními dějinami. Konkrétně shromažďuje a analyzuje fakta vypovídající o tom, jak žila mládež v době nacistické okupace. Dále pátrá například po tom, jak to v Československu vypadalo během převratu v únoru roku 1948.

„Výzkum jsem zahájil zkoumáním odbojové skupiny Tři králové, legendární protinacistické odbojové skupiny. V současné době se zabývám výstřední mládeží v období Protektorátu. Není to o tom, že historik najde nějaký jeden dokument, který změní zcela převratně naše vnímání. Je to spíš mravenčí práce v tom, jak sestavit ten výsledný obraz,“ sdělil Koura. 

Celý článek s podrobnostmi o dalších oceněných vědcích si můžete přečíst na zet.cz, který o události informoval.

Zdroj: zet.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů