Česko snížilo své zadlužení nejvíce ze zemí EU

24/10/2013

Česká republika ve druhém čtvrtletí snížila své zadlužení nejrychleji ze zemí  Evropské unie. Dluh se podařilo snížit jen šesti zemím, mezi kterými je Německo  a Lotyšsko. Od července do září dluh ČR klesl o 1,4 procentního bodu na 46,5  procenta HDP. Evropská unie dluží v souhrnu přes 290 bilionů korun.

Zadlužení zemí v EU se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících  dosáhlo 85,9 procenta. Samotná Česká republika však zadlužení o 1,4 procentního  bodu, což představovalo nejvýraznější pokles v rámci členských zemí EU. Vyplývá  to z údajů, které zveřejnil unijní statistický úřad Eurostat.

Nárůst vládního dluhu zaznamenalo 19 členských zemí EU. V šesti státech se  dluh snížil a ve třech zůstal beze změny. Zadlužení eurozóny se ve druhém  čtvrtletí zvýšilo na 93,4 procenta HDP z předchozích 92,3 procenta v prvním  čtvrtletí.

Nejvyšší zadlužení má  Řecko, nejnižší Estonsko

Nejvyšší úroveň zadlužení vykázalo Řecko, kde dluh přesáhl 169 procent HDP.  Nejnižší zadlužení mělo naopak Estonsko, jehož dluh činil necelých deset procent  HDP. Nejprudší nárůst zadlužení pak zaznamenal Kypr, a to o 10,8 procentního  bodu na 98,3 procenta HDP.

V absolutních hodnotách se dluh členských zemí EU zvýšil na 11,281 bilionu  eur (přes 290 bilionů korun) z 11,143 bilionu eur v prvním čtvrtletí. V samotné  eurozóně dluh vzrostl na 8,874 bilionu eur z 8,751 bilionu.

Pokles zadlužení zaznamenaly kromě České republiky i Maďarsko, Německo,  Litva, Lotyšsko a Lucembursko. Zadlužení Slovenska se ve druhém čtvrtletí podle  Eurostatu zvýšilo na 58 procent HDP z 55,2 procenta v předchozích měsících.

České ministerstvo financí již dříve uvedlo, že státní dluh se od počátku  roku ke konci září snížil o více než 14 miliard na 1,654 bilionu korun. Pro období tří  čtvrtletí je to podle ministerstva zároveň první pokles od 90. let. Během samotného třetího čtvrtletí dluh klesl téměř o 25  miliard korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 157 tisíc korun.

Zdroj: iDnes.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů