POTVRZENO: Nejlepší pivo je z ČR

07/10/2013

Hlavní kategorii soutěže World Beer Awards, která se každoročně koná v anglickém městě Norwich, letos vyhrálo pšeničné pivo Primátor Weizenbier z českého Pivovaru Náchod. Kromě toho vyhrál i svou kategorii pšeničných piv.

Primátor Weizenbier se vaří z pšeničného sladu a je to svrchně kvašené kvasnicové nefiltrované pivo. Mezinárodní porota ocenila svůdnou vůni s nádechem zralého banánu, hřebíčku a cukroví. Podle odborníků je také ohromně lahodné a osvěžující. Má prý dobrý poměr mezi sladkostí a hořkostí a příjemnou kořeněnou chuť v závěru.

World Beer Awards má každý rok osm hlavních kategorií a řadu podkategorií. Například v ležácích letos vyhrálo anglické pivo Sharp's Cornish Pilsner, zatímco nejlepším černým pivem světa se stal belgický Malheur 12. Japonské pivo Tazawako Beer Rauch je podle poroty vítězem v kategorii ochucených piv. Nejlepší pivo s příchutí čokolády vaří v německém Baden Badenu, nejlepší Porter je z Bogoty.

V jedné z kategorií - nejlepší světlý ležák českého typu - uspělo dvanáctistupňové pivo Konrád z pivovaru Vratislavice. V kategorii World's Best Strong Lager pak uspělo pivo Bud Premier Select z Budějovického Budvaru. Kompletní výsledky jsou k dispozici na worldbeerawards.com.

Určitě není náhodou, že česká piva se těší celosvětové oblibě, vždyť jsme dlouhodobě v konzumaci tohoto moku (per capita) první na světě před druhými Iry a třetími Němci. Zajímavostí je fakt, že celosvětově uznávané / zneužívané označení kvalitních ležáků "Pils" nebo "Pilsner" pochází od západočeské Plzně - jedná se o tzv. piva plzeňského typu.

Zdroj: Aktuálně

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů