V Praze přežívá nejvíce lidí se zástavou srdce na světě

05/09/2013

Praha se chlubí světovým unikem. Přežívá tam největší počet lidí, kterým se zastaví srdce. Je to nejen díky záchranářům a lékařům v nemocnicích, ale i díky lidem. První pomoc masáží srdce poskytne 78 % svědků kolapsu. V roce 2003 to bylo jen 16 procent.

Předlékařská první pomoc se za posledních deset let podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze neuvěřitelně zlepšila.

„Téměř osmdesátiprocentní poskytnutá první pomoc v podobě masáže srdce je obrovsky pozitivní posun veřejnosti. Je to jistě dáno zjednodušením postupu, kdy v podstatě masáž srdce není nic těžkého, jen je to fyzicky náročné, a také nasazením našich operátorů, kteří oznamovatele kolapsu nekompromisně navádí k pomoci přesnými instrukcemi,“ říká hrdě šéf pražských záchranářů.

„Ve chvílích kdy se srdce už jen chvěje, tedy nepumpuje, vrátíme k životu 40 procent těchto lidí. To je opravdu světový unikát, který českým kardiologům závidí celý svět,“ dodává.

Zbytek článku si můžete přečíst na Novinky.cz.

Zdroj: Novinky.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů