12 let oceňujeme podnikatele a firmy, kterých si lidé váží!

Nominace uzavřeny. Finalisty představíme 1. září.

Statek Bernard - MIROSLAV MAKOVIČKA

Ročník 2013

Představení nominované firmy

Pan Miroslav Makovička, majitel společnosti Správa pamětihodností s.r.o., se podílel na rekonstrukci a následném provozu statku Bernard v západních Čechách, hospodářského dvora, který byl zajímavě vybudován v tradičním chebském stylu hrázděných staveb v sousedství zrušeného dolu Bernard roku 1922. Díky této rekonstrukci, která probíhala v letech 2005 - 2006 mohlo na statku Bernard vzniknout centrum tradičních řemesel, které má ambice stát se svojí nabídkou ukázek živých tradičních řemesel významnou pamětihodností a vyhledávaným cílem návštěv turistů.

Název Bernard vznikl podle jména nedaleko ležícího dolu Bernard. Ten založila při trati Cheb - Chomutov, dva roky po jejím uvedení do provozu v roce 1872, společnost „Societé anonyme de Charbonage de Boheme" a pojmenovala jej Meluzína (Melusinenzeche). Ještě před dokončením šachty došlo k exekuci důlního majetku belgické společnosti, která nedokázala splácet jeho kupní cenu. V roce 1880 jej převzalo těžařstvo Britannia.

Řízením všech dolových závodů těžařstva byl pověřen jako ředitel Bernard Seebohm. S příchodem nového ředitele Bernarda Seehoma byl důl v roce 1880 přejmenován na jeho počest na důl Bernard a od něj byl převzat i název pro statek.

Dnes nabízí statek Bernard vedle ubytování s restaurací také muzeum řemesel, řemeslné dílny (od keramiky a vitráží, až po práci s přírodními materiály v truhlářské dílně), ekoučebnu, včelařské středisko, či zábavně naučné centrum řeky Ohře. Ojedinělá expozice pomocí interaktivních modelů představuje návštěvníkům zajímavosti z celého toku řeky, tedy od jejího pramene v bavorských Smrčinách až po Litoměřice, kde se pak vlévá do Labe. Dominantou výstavy je obří model Ohře.

3 otázky pro nominovanou osobu

Jaké byly Vaše pocity, když jste o Vaší nominaci do ČESKÉHO GOODWILLU dozvěděli?

Kladné.

Proč jste se rozhodli Vaši nominaci do projektu ČESKÝ GOODWILL přijmout?

Každá aktivita, která Vám pomůže dosáhnout vize, je dobrá.

Důvod nominace

Pracovitost a obětavost, snaha o obnovení starých tradic a řemesel, propagace našeho regionu v ČR i v zahraničí a lidský přístup

Nominační kategorie

Tradice

Nominoval/a:

rodinný příslušník

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů